5 Kripto Para Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bitcoin
Pazar Payı: 275.1 milyar dolar
Yılbaşından bugüne yükseliş: yüzde 1,590,5

Bitcoin, 2009’da icat edildi, değer olarak en büyük kripto para oldu. Bitcoin’in esrarengiz kurucusu Satoshi Nakamoto, projenin amacını ortaya koyan bir beyaz sayfa yayınladı. Orijinal belgede, bitcoin’in “elektronik nakitlerin peer-to-peer (kişiden kişiey) versiyonu olması, çevrimiçi ödemelerin bir finansal kuruluştan geçmeden doğrudan bir taraftan diğerine gönderilebileceğini” belirtti.

Değişiklik yapılamayan dijital defter kayıt defteri olan blok zincir olarak bilinen bir teknolojide çalışır. Merkezileştirilmiş çünkü bitcoini yöneten hiçbir merkezi makam yok. Bunun yerine, yüksek güçlü bilgisayarlarla “madenciler” adı verilen bir ağ, karmaşık şifreleme yoluyla işlemleri doğrulamak için birlikte çalışıyorlar.

Fakat bitcoin yankılarının etrafındaki çılgınlık nedeniyle, işlem zamanları arttı, bu da kripto paranın orijinal hedeflerine aykırı olabilir. Nakamoto, bitcoini elektronik para olarak gönderme yaparken, birçok uzman “dijital altın” olarak adlandırdı ve bunun uzun vadeli bir değer deposu olabileceğini söyledi.

Şu anda, Japonya’daki bazı perakendeciler, bitcoin’i ödeme olarak kabul etmeye başladı ve hatta kabul eden emlak firmalarının örnekleri bile var. Ancak ödemelerde bitcoinin yaygın şekilde kullanıldığına dair çok az kanıt bulunmaktadır.

Ethereum Madenciliği ile ilgili yazıyı okudunuz mu?

Ethereum
Piyasa değeri: 71.1 milyar dolar
Yıllık tarihe yükselik: yüzde 8,812,6

Ethereum, dijital simge eteri yaratan bir blok zincir şirketinin adıdır. Fakat etereum ve eter artık şifreleme oranını belirtmek için birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Eter, bitcoin benzeri bir blok zincir ile desteklenir, ancak teknoloji biraz farklıdır ve belirli bir kullanım örneğini hedeflemektedir: Akıllı Sözleşmeler.

Örneğin bir ticaret finansmanı anlaşması yapın. Bu, sözleşmedeki her bir tarafın, sözleşmenin bir kopyasını veya dijital kopyasını bulundurması ve söz konusu sözleşmeyi tek tek güncellemesi gerektiği anlamına gelir. Zorlu ve hata yapma eğilimi var.

Fakat akıllı bir sözleşme, bir blokçu koduyla yazılmış bir sözleşmedir. Sözleşmenin şartları her bir tarafça karşılandığında bir anlaşma yapılacaktır.

Birçok büyük kuruluş Ethereum’un blok zinciriyle denemeler yapıyor. Microsoft ve JPMorgan gibi şirketleri içeren Enterprise Ethereum Alliance adlı bir konsorsiyum, Ethereum blok zinciri için kullanım alanları geliştiriyor.

Kripto para birimi eteri, Ethereum blok zincirinde ve platformdaki akıllı sözleşmelerle etkileşimde bulunmak isteyen kullanıcılar tarafından uygulamalar oluşturmak isteyen geliştiriciler tarafından gereklidir.

Bitcoinlerinizi Şimdi Ethereum’a çevirin. 

Bitcoin Cash
Pazar payı: 33 milyar dolar
Temmuz 2017’de kurulduğundan bu yana yükseliş: %229.6

Bitcoin Cash, bu yılın başında, “hard fork”  olarak bilinen bitcoin bölünmeden sonra oluşturuldu.

Birçok geliştirici, bitcoin ağında yüksek işlem sürelerinden endişe duyuyordu. Sonuç olarak, her işlemin boyutunu artıracak ve dolayısıyla hızı artıracak bir çözüm önerdiler. Ancak topluluğun tamamı, öneriyle anlaşarak bölünmeye yol açtı.

Bitcoin Cash arkasındaki grup, işlem süreleri orijinal bit eşeyinden daha hızlı olduğunu söylüyor.

Bitcoinlerinizi Şimdi Bitcoin Cash’e çevirin. 

Ripple
Pazar payı: 21.8 milyar dolar
Yılbaşından bugüne yükseliş: yüzde 8,479,8
Simgesi: XRP

Ripple, kendisini blokaj zinciri teknolojisine dayanan büyük finansal kurumlar için sınır ötesi bir ödeme çözümü olarak pazarlamaktadır.

Ripple Satın Almak için tıklayın.

Şimdilik, uluslararası bir ödemenin yapılması çok yüksek bir maliyetle birkaç gün sürebilir. Bankalar için baş ağrıtıcı olan, yüksek hacimli, ancak düşük değerli işlemlerdir – örneğin Facebook’un uygulama üreticileri için ödeyebileceği türden. Bunlar bankalar için genellikle pahalı ve kârsız olabilir, çünkü parayı taşımak çok çaba gerektirir ve yüzdelik kesim, daha büyük bir işlem kadar yüksek olmayacaktır.

Ripple, bu sorunu teknolojiyle çözmeye çalışıyor. Açılış, American Express ve Santander hatta ülkemizde Ak Bank da dahil olmak üzere birçok finans kuruluşuyla denemeler yürütüyor.

XRP olarak bilinen Ripple dijital para birimi, şirketler tarafından, ücret ödemeden yüksek değerli bir işlemde ihtiyaç duyulan anlık likiditeyi elde etmek için kullanılabilir.

XRP, işlem sırasında fiat para birimleri arasında bir köprü görevi görür. Ripple, XRP’deki işlemlerin şu anda büyük şifreleme işlemlerinden daha hızlı dört saniye içinde halledilebileceğini söylüyor. Gerçekten siwift işlemleri için muazzam süreler.

Bitcoinlerinizi Şimdi Bitcoin Cash’e çevirin. 

Litecoin
Pazar adı: 16.5 milyar dolar
Yılbaşından bugüne yükseliş: yüzde 6,859,6

Litecoin muhtemelen kullanım davası açısından bitcoin’in en yakın rakibi. Kurucu Charlie Lee, sayısız vesilelerle kripto para biriminin ödemeler için kullanılabileceğini söylüyor çünkü bu, daha önce bitcoin faturasından daha hızlı.

Lito rekoru işlemleri, bitcoin için ortalama yaklaşık 300 dakika ile karşılaştırıldığında, geçmesi iki dakikadan daha uzun sürmektedir.

21 milyon bit eşine kıyasla 84 milyon litecoin arzı sınırlıdır. Şu anda, 54.293.533 lito ve 16.740.175 bitcoin dolaşımda.

Bitcoinlerinizi Şimdi Litecoin’e çevirin.