Alerji Çeşitleri Nelerdir?

Alerjilerin Ne olduğunu Alerji Nedir başlığından inceleyebilirsiniz.

Gıda alerjileri

Gıda alerjileri şişme, kovanlar, bulantı, yorgunluk ve daha fazlasını tetikleyebilir. Bir kişinin bir gıda alerjisine sahip olduklarını fark etmesi biraz zaman alabilir. Yemekten sonra ciddi bir tepki yaşarsanız ve neden olduğundan emin değilseniz derhal bir tıp uzmanına danışın. Tepkinizin tam sebebini bulabilir veya sizi bir uzmana yönlendirebilirler.

Mevsimsel alerjiler

Saman nezlesi belirtileri soğuk algınlığı semptomlarını taklit edebilir. Bunlar tıkanıklığı, burun akıntısı ve şişmiş gözleri içerir. Çoğu zaman, bu semptomları evde de yönetebilirsiniz. Belirtileriniz yönetilemez hale gelirse doktorunuza danışın.

Şiddetli alerjiler

Şiddetli alerjiler anafilaksiye neden olabilir. Bu, hayatı tehdit eden acil bir durumdur; nefes darlığı, başın çarpması ve bilinç kaybına neden olabilir. Olası bir alerjik maddeyle temasa girdikten sonra bu semptomları yaşıyorsanız hemen tıbbi yardım isteyin.

Alerji teşhisi nasıl yapılır?

Alerjiler birkaç şekilde teşhis edilebilir. Önce, doktorunuz belirtilerinizi soracak ve fiziki muayene yapacaktır. Ayrıca son zamanlarda yemiş olabileceğiniz alışılmadık bir şey ve sizinle temasa geçmiş olabileceğiniz herhangi bir madde hakkında bilgi isteyeceklerdir. Örneğin, elinizde döküntü varsa, doktorunuz son zamanlarda lateks eldiven giyip giymediğinizi sorabilir.

Eliminasyon süreci

Gıda alerjileri tipik olarak bir eliminasyon işlemi ile teşhis edilir. Doktorunuz bir eliminasyon diyetine uymanızı isteyebilir. Bu, belirli gıdaları diyetinizden çıkarmanız ve daha sonra semptomlarınızı derecelendirdiğiniz anlamına gelir. Sonra yavaş yavaş diyet içine gıdalar ekleyin ve belirtileri bir gıda günlüğüne kaydedin.

Cilt testi

Doktorunuz, test ve tedavi için sizi bir alerjik uzmana yönlendirebilir. Bir cilt testi, bir allerjist tarafından gerçekleştirilen yaygın bir alerji testidir. Bu test sırasında, potansiyel allerjenler içeren küçük iğnelerle derinize püskürtülür veya çizilir. Cildinizin tepkisi belgelenmiştir. Belli bir maddeye alerjiniz varsa, cildiniz kırmızılaşır ve iltihaplanır.

Kan testi

Doktorunuz ya da alerjiniz, bir radyo-algogorbent testi (RAST) olarak bilinen bir kan testi isteyebilir. Kanınız, alerjiye neden olan antikorların (alerjenlere tepki veren hücrelerin varlığı) test edilmelidir.

http://www.aafa.org/display.cfm?id=9&sub=30
http://www.mayoclinic.com/health/allergies/DS01118
http://www.acaai.org/allergist/allergies/Types/Pages/default.aspx