Alerji Nedir?

Alerji vücudunuza zararlı olmayan yabancı bir maddeye verilen bir bağışıklık sistemidir. Bu yabancı maddelere alerjen denir. Belli gıdalar, polenler ya da hayvan tüyleri içerebilirler.

Bağışıklık sisteminizin görevi enfeksiyon ve diğer zararlı patojenlerle savaşarak sizi sağlıklı tutmaktır. Bunu, vücudunu tehlikeye atabileceğini düşündüğü her şeye saldırarak yapar. Alerjene bağlı olarak, bu tepki iltihap, hapşırma veya bir dizi başka semptom içerebilir.

Bağışıklık sistemi normal olarak çevrenize göre ayarlanır. Örneğin, vücudunuz hayvan tüyü gibi bir şeyle karşılaştığında, zararsız olduğunu fark etmelidir. Dezavantajlı alerjik insanlarda bağışıklık sistemi bunu vücudunu tehdit eden dış istilacı olarak algılar ve saldırır.

Alerjiler yaygındır ve çeşitli tedaviler can sıkıcı ve zahmetli belirtilerden kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Allerjilerin nedenleri ve çeşitleri

Araştırmacılar, normalde zararsız yabancı bir madde vücuda girdiğinde bağışıklık sisteminin neden  alerjik reaksiyona tepki verdiğinden kesin olarak emin değiller.

Alerjilerin genetik bir bileşeni vardır, yani ebeveynden çocuğa geçebilecekleri anlamına gelir. Bununla birlikte, sadece allerjik reaksiyona karşı genel bir yatkınlık genetiktir. Belirli alerjiler geçilmez. Örneğin, anneniz kuruyemişe karşı alerjisi varsa, mutlaka sizdede olacağı anlamına gelmez.

Allerjenler yaygın olarak şunları içerirebilir:

hayvansal ürünler: hayvan tüyleri, toz akar atıkları, hamamböceği

ilaçlar: penisilin, sülfa ilaçları
gıdalar: buğday, fındık, süt, kabuklu deniz hayvanları, yumurta
böcek sokmaları: arılar, eşekarısı, sivrisinekler
Polenler: Uçuşan havadaki polenler
bitkiler: ot, yabani ot ve ağaçlardan polenler, ayrıca zehirli sarmaşık ve zehirli meşe gibi bitkilerden gelen reçine
diğer: lateks, metaller
Mevsimsel alerjiler, saman nezlesi olarak da bilinirler, en yaygın alerjilerdendirler. Bunlara bitkiler tarafından salınan polen neden olur. Aşağıdaki rahatsızlıklara sebep olurlar

-kaşınan gözler
-sulu gözler
-burun akması
-öksürme

Alerjiler hakkında bir doktora ne zaman başvurulmalıdır?

Allerjik belirtiler birçok komplikasyon oluşturabilir. Doktorunuz, semptomlarınızın nedenini belirlemenize yardımcı olabilir, ayrıca bir duyarlılıkla tam bir alerji arasındaki farkı da belirleyebilir. Doktorunuz ayrıca alerji semptomlarınızı nasıl yöneteceğinizi size öğretebilir.

http://www.aafa.org/display.cfm?id=9&sub=30
http://www.mayoclinic.com/health/allergies/DS01118
http://www.acaai.org/allergist/allergies/Types/Pages/default.aspx