Alerji Tedavisi

Alerjiden kaçınmanın en iyi yolu tepkiyi tetikleyen şeylerden kaçınmaktır. Eğer bu mümkün değilse, mevcut tedavi seçenekleri vardır.

İlaç
Alerji tedavisinde genellikle belirtileri kontrol altına almak için antihistaminikler gibi ilaçlar bulunur. Alerji şiddetinize bağlı olarak ilaçlar reçeteyle satılabilir.

Allerji ilaçları şunları içerir:

antihistaminikler
kortikosteroidler
kromolin sodyum
dekonjestanlar
lökotrien modifikatörleri
İmmünoterapi

Birçok kişi immünoterapi tercih ediyor. Bu, vücudun alerjinize alışması için birkaç yıl boyunca birçok enjeksiyon gerektirir. Başarılı bir immünoterapi, alerji belirtilerinin geri gelmesini önleyebilir.

Acil epinefrin

Ciddi ve hayatı tehdit eden bir alerjiniz varsa acil bir epinefrin aşısı yapmalısınız. , tıbbi yardım gelene kadar alerjik reaksiyonları engelliyor. Bu tedavinin ortak markaları arasında EpiPen ve Twinject bulunur.

Alternatifler

Alerjileri tedavi etmek için pazarlanan pek çok doğal tedavi ve takviye vardır, ancak bunları denemeden önce doktorunuzla görüşmeniz gerekir. Bazı doğal tedaviler diğer allerjenler içerebilir.

Belirtileri önleme

Alerjileri önlemenin hiçbir yolu yoktur. Ancak semptomların oluşmasını önlemenin yolları vardır. Alerji belirtilerini önlemenin en iyi yolu onları tetikleyen alerjenlerden kaçınmaktır.

Kaçınma, gıda allerjisi semptomlarını önlemenin en etkili yoludur. Bir eliminasyon diyeti, alerjinizin nedenini belirlemenize yardımcı olabilir, böylece onlardan nasıl kaçınacağınızı bilirsiniz. Yemek alerjenlerinden kaçınmanıza yardımcı olmak için yediğiniz yiyeceklerin etiketlerini okumanızda fayda vardır.

Mevsimsel, temas ve diğer alerjileri önleme, alerjenlerin nerede olduğunu ve bunlardan nasıl kaçınacağını bilmekle sınırlıdır. Örneğin toza alerjiniz varsa, evinize uygun hava filtreleri takarak, hava kanallarını profesyonelce temizleyerek ve evinizi düzenli olarak süpürerek belirtileri azaltmaya yardımcı olabilirsiniz.

Doğru alerji testi, tetikleyicilerinizi kesin olarak tespit etmenize yardımcı olabilir, bu da onları önlemeyi kolaylaştırır.

Alerjilerle yaşamak

Alerjiler yaygındır ve çoğu insan için hayati tehlike oluşturan sonuçlar doğurmaz. Anafilaksi riski altındaki insanlar, alerjilerini nasıl yönetebileceklerini ve acil durumlarda ne yapacaklarını öğrenebilirler.

Çoğu alerji, kaçınma, ilaçlar ve yaşam tarzı değişiklikleri ile yönetilebilir. Doktorunuz veya alerjinizle çalışmak, büyük komplikasyonların azaltılmasına yardımcı olabilir ve hayatı daha eğlenceli hale getirebilir.

Kaynaklar:
http://www.aafa.org/display.cfm?id=9&sub=30
http://www.mayoclinic.com/health/allergies/DS01118
http://www.acaai.org/allergist/allergies/Types/Pages/default.aspx