Allen K. Breed Kimdir – Hava Yastığının İcadı

Allen K. Breed, son zamanlardaki otomotiv emniyetindeki en önemli gelişmelerden biri olan hava yastığında mucididir. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki yıllarda Northwestern Üniversitesi’nden Makine Mühendisliği alanında en yüksek derece ile mezun olan Breed ilk olarak RCA için ürün tasarımında çalıştı. Gruen Watch Company ile ortak girişim kuran yönetici bir görevden sonra 1957’de ilk şirket olan Waltham Engineering’i kurdu.

1961’de Breed, ABD ordusu ile sözleşme altında güvenlik ve silahlandırma cihazları geliştirmek için başka bir şirket olan Breed Corp’u kurdu. Jacob Rabinow gibi Breed daha sonra uzmanlığını askeri işlerden daha geniş bir alana kazandırdığı füze, zamanlama ve sensör teknolojisi üzerine uyguladı. Özellikle Breed, otomobil güvenliği alanında sensör tetikleyicileri ve kontrollü patlamalar için bir uygulama öngörüyordu.

Breed ilk sensörünü ve güvenlik sistemini 1968 yılında icat etti. Bu, dünyadaki  ilk elektromekanik otomotiv hava yastığı sistemiydi. O zaman bile, hava yastığı teorik olarak otomotiv endüstrisi için yeni değildi, ancak geniş bir kabul görmesi biraz zaman alacaktı.

Hava yastığının çalıştığı ilkeler oldukça iyi bilinmektedir. Başarının anahtarı, güvenilir bir çarpışma sensörü (şiddetli ya da şiddetli yavaşlama ile birlikte bir etkiyi tespit eder), minderin ani tetiklenmesi ve devreye girmesi ve “ikincil yaralanmaların” önlenmesi – yani, yolcunun hava yastığı ile temasından kaynaklanan yaralanmalar.

Hava yastığı, bu son meydan okumada başarılı olmak için kanıtlamadı, ancak Breed, şişirilmiş çantanın sertliğini azaltarak ikincil yaralanma riskini azaltarak hava şişiren bir hava yastığı ortak patentini 1991’de elde etti.  Breed, yan hava yastığının başarılı bir şekilde devreye sokulması da dahil olmak üzere, oto güvenlik mekanik ve tasarımının geliştirilmesine yardımcı olmaya devam etti.

Breed’in şirketi, emniyet kemeri, direksiyon ve diğer otomotiv güvenlik teknolojilerini de kapsayacak şekilde genişletti. Artık Key Safety Systems olarak anılan şirket, otomobil güvenlik bileşenleri tasarımında, geliştirilmesinde ve imalatında dünya lideridir. Anahtar Emniyet Sistemleri ürünleri şimdi 300’den fazla otomobil modelinde kullanılmaktadır.

1998 yılında Ernst & Young Girişimci Yıl 500’de yer aldı. 1996’da Tampa Bay İş Dünyası Salonu’na girildi. 1995 yılında Yılın Ulusal Müteşebbis seçildi. Bugün popüler olan elektronik algılayıcıların öncülerinden biri olan elektromekanik bir algılayıcı ile kurulan bir hava yastığı keşfi nedeniyle Mich. 1999’da Dearborn’da bulunan Automotive Hall of Fame’e girildi. Irk, 13 Aralık 2000’de 72 yaşında öldü.