API Nedir? Api Ne işe Yarar? API kullanımı

Ders kitabı tanımı şu şekilde gider:

“Bir uygulama programlama arabirimi (API), yazılım uygulamaları oluşturmak için bir dizi rutin, protokol ve araçtır. Bir API, işlemleri, girdileri, çıktıları ve altta yatan türleri açısından bir yazılım bileşeni ifade eder. Bir API, kendi uygulamalarından bağımsız olarak, tanım ve uygulamaların birbirinden ödün vermeden değişmesine izin veren işlevleri tanımlar. İyi bir API, tüm yapı taşlarını sağlayarak bir program geliştirmeyi kolaylaştırır.

API’ler genellikle rutinler, veri yapıları, nesne sınıfları ve değişkenler için teknik özellikleri içeren bir kütüphane biçiminde gelir. Diğer durumlarda, özellikle SOAP ve REST hizmetleri, bir API sadece API tüketicilerine maruz kalan uzak çağrıların bir belirtimidir.

Bir API belirtimi, POSIX gibi bir Uluslararası Standart, Microsoft Windows API gibi satıcı belgeleri veya bir programlama dilinin kütüphaneleri, örneğin C ++ veya Java API’larındaki Standart Şablon Kütüphanesi gibi birçok biçimde olabilir.

Bir API, bir ABI ikili bir arabirim iken bir API kaynak kod tabanlı olduğundan bir uygulama ikili arabiriminden (ABI) farklıdır. Örneğin, POSIX bir API’dir; Linux Standard Base bir ABI sağlar ”.

Açıkça konuşmak gerekirse, API, isteğinizi istediğiniz sağlayıcıya yönlendiren ve ileten ve ardından yanıtı size geri ileten elçidir.

Size tanıdık bir örnek vermek için, bir restoranda bir garson olarak bir API düşünün.

Sipariş için bir menü seçeneği ile masada oturduğunuzu ve mutfağın siparişinizi gerçekleştirecek sağlayıcı olduğunu düşünün.

Eksik olan, siparişinizi mutfağa iletmek ve yemeğinizi tablonuza geri göndermek için kritik bağlantıdır.

Garson (veya API) geldiği yerde. ”AHEM”

Garson siparişinizi alır, mutfağa teslim eder ve ardından yemeği (veya cevabı) size geri gönderir. (Düzgün tasarlanırsa siparişinizin çökmesine izin vermeden)

Artık iştahınızı boğduğumuza göre, bunu gerçek bir API örneğine uygulayalım. Temamızla uyumlu olarak, bir başkent Paris’e uçuş rezervasyonu yapalım.
İnternet üzerinden uçak bileti arama sürecini muhtemelen biliyorsunuzdur. Bir restorandaki gibi, seçim yapabileceğiniz bir menü seçeneğiniz var (bu durumda açılan menü). Bir kalkış şehir ve tarihi, bir dönüş şehri ve tarihi, kabin sınıfı ve diğer değişkenleri (yemek veya oturma, bagaj veya evcil hayvan istekleri gibi) seçersiniz

Uçağınız için rezervasyon yaptırmak için, havayolunun veritabanına erişmek üzere, bu tarihlerdeki herhangi bir koltuk bulunup bulunmadığını ve maliyetin belirli değişkenlere dayalı olup olmadığını görmek için havayolu şirketinin veritabanına erişebilirsiniz.

Ancak, eğer havayolu şirketinin web sitesini kullanmıyorsanız, bu bilgiye doğrudan erişiminiz varsa ne olur? Birçok farklı havayolundan bilgi toplayan çevrimiçi seyahat hizmeti kullanıyorsanız ne olacak? Bir insan, bu bilgileri almak için havayolu şirketinin web sitesiyle etkileşimde bulunduğundan, bir uygulama havayolu şirketinin API’siyle etkileşime girer.

API, yardımsever garsonunuz gibi, bu çevrimiçi seyahat hizmetinden gelen verileri İnternet üzerinden havayolu şirketinin sistemlerine aktarabilen ve dağıtan arabirimdir.

Ayrıca, havayolunun isteğinize yanıtını alır ve çevrimiçi seyahat hizmetine geri gönderir.

Sürecin her adımında, seyahat hizmeti ile havayolu şirketinin sistemleri arasındaki etkileşimi kolaylaştırır – koltuk seçiminden ödeme ve rezervasyona kadar.

Artık şimdi hepimizin seyahat sitelerini kullanmasını mümkün kılan API’lar olduğunu görebilirsiniz. Seçenekleri bize geri sunmak için bilgi toplamak amacıyla havayollarının API’leriyle arayüz oluşturuyorlar.

Aynı uygulamalar, veriler ve cihazlar arasındaki tüm etkileşimler için de geçerlidir; bunların hepsinin, bilgisayarların bunları çalıştırmasına izin veren API’leri vardır ve sonuçta bağlantı yaratır.

API’lar, telefonunuzdan alışveriş yapıp yapmadığını veya iş yerinde bulut uygulamalarına erişebildiğini, herhangi bir uygulamaya, veriye veya cihaza standart bir yol sunar