Beyin Gücünüzü Artırmanın Yolları

1- Egzersiz
Çember içerisinde koşuşturan fareler, hipokampuslarındaki nöron sayısını arttırır ve öğrenme ve hafıza testlerinde daha iyi performans gösterirler. İnsanlar üzerine yapılan çalışmalar, egzersizin beynin yürütme işlevlerini geliştirebildiğini (planlama, organizasyon, çoklu görev uygulaması ve daha pek çok şey) ortaya koymuştur. Egzersiz ruh hali arttırıcı etkileri ile de ünlüdür ve egzersiz yapanlar yaşlanma sürecinde bunama riskini azaltmaktadır. Yaşlı insanlar arasında, egzersiz yapan yaşlılar daha iyi yönetim işlevine sahiptirler.

Yerleşik olanlardan daha çok; tüm yaşamlarını kanepeye harcayan yaşlılar bile altın yıllarında daha da hareket etmeye başlayarak bu yetenekleri geliştirebilirler.

Bu beyin desteğinden çeşitli mekanizmalar sorumlu olabilir. Egzersiz beyne giden kan akışını arttırır, bu da oksijen ve besin maddelerinin nöronlara verilmesini arttırır. Araştırmalar, egzersizin nöronların büyümesini, iletişimini ve hayatta kalmasını teşvik eden beyin türevi nevrotrofik faktör adı verilen bir maddenin seviyelerini artırabildiğini gösterir.

2 – Diyet
Vücudun olduğu gibi beynimizin de yakıt ihtiyacı vardır. Peki beyin gücünü gerçekten artıracak olan ne olabilir?

Dost edilen yağ, o tanıdık suçlu, beyin için vücudunkinden daha iyi değildir. Ani doymuş yağ ile beslenen fareler, öğrenme ve hafıza testlerinden daha düşük performans gösterdi. Ve böyle diyetlerde yaşayan insanlar demans (bunama) için artmış risk altında görünüyorlar.

Ancak tüm yağlar kötü değildir. Beyin çoğunlukla yağdır-tüm bu hücre membranları ve miyelin kaplamaları yağlı asitler gerektirir. Bu nedenle bazı yağları, özellikle de omega-3 yağlarını tüketmek önemlidir. Bunlar, balık, fındık ve tohumlarda bulunur. Alzheimer hastalığı, depresyon, şizofreni ve diğer bozukluklar düşük oranlarda omega-3 yağ asitleri ile ilişkili olabilir. Meyve ve sebzeler aynı zamanda beyin süperfomlarıdır. Antioksidanlar adı verilen maddeler yüksektir. Bu da beyindeki hücrelere zarar verebilecek atomlara karşı koyar. Araştırmacılar, yüksek antioksidan diyetlerin yaşlanan farelerde öğrenmeyi ve hafızayı keskin tuttuğunu ve hatta inmelerin neden olduğu beyin hasarını azalttığını buldu.

3 – Uyarıcılar
Uyarıcılar, sinir sistemini hızlandıran, kalp atış hızı, kan basıncını, enerjiyi, solunumu ve daha fazlasını yapan maddelerdir. Muhtemelen kafein grubun en ünlüsüdür. (Aslında dünyada en yaygın kullanılan “ilaç” dır.) Merkezi sinir sistemini aktive eden kafein uyanmayı ve uyanıklığı artırır. Yine de yüksek dozlarda, bu uyarılma çok fazla ileri gidebilir, sinirlilik, kaygı ve uykusuzluğa neden olabilir.

Kokain ve amfetaminler daha zararsızdır. Farklı mekanizmalar yoluyla beyinde çalışsalar da, benzer etkilere sahiptirler. Onları alarak dopamin ve serotonin de dahil olmak üzere beynin iyi hissettiren nörotransmitterlerinin bir kısmını serbest bırakır. Ayrıca uyanıklık ve enerjiyi arttırırlar. Kulağa oldukça iyi gelir, ancak kokain ve amfetaminler aşırı derecede bağımlılık yapan ilaçlardır ve yüksek dozlarda psikoz ve geri çekilmeye neden olabilirler. Geri çekme semptomları pis ve o öforik duygunun(kişinin hoşnutluk duyduğu ve kendisini iyi hissettiği bir ruhsal durumdur) tam tersi depresyona neden olabilir. Ve elbette aşırı doz sizi öldürebilir.

4- Bilgisayar Oyunları
Bilgisayar oyunları hayatınızı kurtarabilir. Haftada en az birkaç saat bilgisayar oyunları oynayan cerrahlar, ameliyathanede doktorların üçte birinden daha az hatası yapıyor.

Gerçekten de, araştırmalar video oyunlarının zihinsel becerileri geliştirebildiğini göstermiştir. El-göz koordinasyonunu, derinlik algılamasını ve kalıp tanımayı artırır.

Uzman olmayanlar bir hafta boyunca bilgisayar oyunları oynarken (tabii ki bilim adına) oynamayı kabul ederse, görsel algılama becerileri gelişir. Bazı araştırmalar, bilgisayar oyunları oynayan beyaz yakalı profesyonellerin daha emin ve sosyal olduğunu keşfettiler.

Tabii ki, gerçek teoriden söz etmeden bilgisayar oyunlarının etkileri hakkında konuşamayız; gerçek dünyadaki şiddeti arttırmaktan sorumlu oldukları biliniyor. Bir dizi çalışma bu bağlantıyı güçlendirdi. Şiddete dayalı bilgisayart oyunları oynayan genç erkekler, grafik görüntülere daha az tepki veren beyinlere sahipler ve bu oyunların bu tür tasvirlere duyarsızlaştığını ileri sürüyorlar. Bir başka çalışmada, oyuncuların birinci kişinin atıcı oyunlarını oynarken saldırganlıkla tutarlı bir beyin aktivitesi paterni olduğunu ortaya çıkardı.

Bu, bu oyuncuların gerçek hayatta şiddete maruz kalacağı anlamına gelmiyor. Bağlantılar keşfedilmeye değer, ancak bugüne kadar ki veriler, video oyunlarının yükselişinin gençlerin daha fazla şiddetten sorumlu olduğu fikrini desteklemiyor.

5 – Müzik
Queen’s Greatest Hits’i açtığınızda, işitsel korteks, sesin, basamağın, tonun, melodinin ve ritimin bir çok bileşenini analiz eder. Ancak müziğin beyinle olan etkileşiminin sadece çiğ sese oranla daha fazlası var. Müzik ayrıca beyninizin ödül merkezlerini harekete geçirebilir ve amigdala’daki ( Beyindeki duygusal hafıza ve duygusal tepkilerin oluşmasındaki primer role sahip bölge) faaliyeti bastırabilir, bu da korkuyu ve diğer olumsuz duyguları azaltır.

Bununla birlikte, müziklerin iyi titreşimlere sahip olduğu biliniyor. Anksiyete ve uykusuzlukları tedavi edebilir, kan basıncını düşürebilir, bunama hastalarını tedavi edebilir ve prematüre bebeklerin kilo almasına ve hastaneyi daha erken terk etmesine yardımcı olabilir. Müzik eğitimi beyni güçlendirebilir.

Motor korteks, serebellum ve korpus kallozum (beynin iki yanını birbirine bağlar) müzisyenlerde ilgisiz olmayanlardan daha büyüktür. Ve telli oyuncular, aletleri çalmayanlardan daha fazla duyu korteksinin parmaklarına ayrılmıştır. Müzik eğitiminin sizi daha akıllı hale getirip getirmediğine dair henüz netleşmiş bir tanı yoktur, ancak bazı çalışmalar müzik derslerinin küçük çocukların mekânsal yeteneklerini geliştirebileceğini göstermiştir.