Bilgisayar faresini kim icat etti? İlk Mouse

İlk bilgisayar faresi (mouse) 1964 yılında Dr. Douglas C Engelbart tarafından icat edildi. Stanford Araştırma Enstitüsü’nde meslektaşı Bill English ile birlikte çalışıyordu. Fare, kullanıcının karmaşık bir makineden bir bilgisayara yalnızca bilgisayar bilimcisinin hemen hemen herkesin kullanabileceği kullanıcı dostu bir arabirime sahip olabileceği şekilde nasıl değiştirdiğini değiştirdi. Farenin adını, bilgisayarın arkasına taktığı ve uzun bir kabloya bağlı olan uzun telden dolayı adı vardı. İlk fare tahtadan yapılmış, bir devre kartı, üzerinde kullanıldığı yüzeyle temas halinde duran iki metal tekerlek ve bir düğme vardı. Kullanıcının bilgisayar ekranında bir ‘işaretçiyi’ kontrol etmesini sağlayan, elle tutulan ‘işaretleme’ aygıtıydı. Bu 17 Kasım tarihinde patenti alınmıştır.

1970 ve ticari olarak 1973’te piyasaya sürüldü. İlginçtir ki, Engelbart hiçbir zaman ‘fare’ gelecekteki satışları için herhangi bir telif hakkı almadı çünkü patent aslında işveren SRI-Stanford Araştırma Enstitüsü’ne kayıt edildi.

1972’de 8 yıl sonra, farenin ilk yükseltmesine sahip değildi. Bill English bir ‘top-mouse’ yaratmak için tasarımı geliştirdi. Top, tekerlekleri değiştirdi ve cihazın herhangi bir yönde kolayca kaymasını sağladı. Topun olumsuz tarafı, sık sık kirli hale geldi ve düzgün bir şekilde çalışmasını sağlamak için düzenli olarak temizlenmesi gereken tozlarla tıkanmasıydı. Bu olumsuz, optik farenin icat edildiği 1980 yılında 8 yıl sonra bir sonraki gelişmeye yol açtı. Bu, 1988 yılında mucitler Lisa Williams ve Robert Cherry tarafından patentlendirildi. Hala kullanımda olan ana teknolojidir.

Hayatının geri kalanında birçok başarıları arasında, Engelbart 1997 yılında icat ve yeniliklerinden dolayı 500.000 $ ‘lık Lemelson-Mit ödülüne layık görülmüş ve 1998 yılında Ulusal Mucitler Onur Listesi’ne dahil edilmiştir.