Bipolar Bozukluk Nedir?

Manik depresyon olarak da bilinen bipolar bozukluk, mani yükseklikleri ve depresyonun en düşük seviyeleri arasında değişen ruh hallerini içeren kronik olarak tekrarlayan bir durumdur. Ama bu tamamen resmin tamamı değil; depresyon, hastalığın en yaygın özelliğidir. Manik faz genellikle, öfori olan veya olmayan, irritabilite, öfke ve depresyonun bir karışımını içerir . Elasyon, diğer davranışların yanı sıra, aşırı harcama ya da kargaşalık olarak ortaya çıkan olağan dışı enerji ve aşırı güvenlilik olarak tezahür edebilir.

Hastalık en sık genç yetişkinlikte başlar, ancak çocuklarda ve ergenlerde de görülebilir. Yanlış tanı yaygındır; durum tipik olarak dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğundan şizofreniden sınır kişilik bozukluğuna kadar her şeyle karıştırılır . Biyolojik faktörler muhtemelen hastalığa karşı savunmasızlık yaratır ve uyku yoksunluğu gibi deneyimler bipolar bölümleri başlatabilir.

Bipolar bozukluğun depresyonu tedavi etmek zor olsa da, duygu durum dalgalanmaları ve yinelemeler genellikle kendi başına veya başka ilaçlarla birlikte bir duygu durum düzenleyici ile geciktirilebilir veya önlenebilir. Psikoterapi, özellikle hastalığa eşlik edebilecek iş ve ilişki sorunları ile baş etmek için farmakoterapinin önemli bir ekidir. Uzmanlar , tek bir kürün tüm tedaviye uymadığının farkındadırlar. Aslında, ilk kez bir manik atak geçiren bir birey, on yıl boyunca bipolar ile yaşayan bir bireyle aynı olmayacaktır.