Bipolar Bozukluk Tedavi Yöntemleri

Bipolar bozukluk tekrarlayan bir hastalık olduğu için uzun süreli tedavi gereklidir. Ruh halindeki stabilizatör ilaçları genellikle ruh hali değişimlerini önlemek için reçete edilir. Semptomların tamamını kontrol altına almak, diğer ilaçları da kısa süreli veya uzun vadede gerektirebilir. Lityum belki de duygudurum düzenleyicilerinden en iyi bilinenleridir, ancak lamotrijen gibi daha yeni ilaçların daha az yan etkiye neden olduğu ve sıklıkla antidepresan ilaç ihtiyacını ortadan kaldırdığı gösterilmiştir . Tek başına kullanıldığında, antidepresanlar maniyi hızlandırabilir ve duygudurum döngüsünü hızlandırabilir.

Beslenme yaklaşımlarının da terapötik değere sahip olduğu bulunmuştur. Çalışmalar omega-3 yağ asitlerinin ihtiyaç duyulan ilaçların sayısını veya dozajını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir . Omega-3 yağ asitleri, tüm beyin hücrelerinin işleyişinde rol oynar ve beyin hücre zarlarının yapısına dahil edilir.

İş ve ilişki sorunları, bipolar epizodların hem nedeni hem de etkisi olabilir ve psikososyal tedavi gerektirir. Çalışmalar, böyle bir tedavinin, hastaların yaşadığı duygudurum epizodlarının sayısını azalttığını göstermektedir. Psikoterapi aynı zamanda günlük yönetim ve iniş çıkışlarını, günlük iniş ve çıkışların tümüyle dolu bölümlere dönüşmesine yardımcı olan öğretiminde de değerlidir .