Black Friday 2017 – Kara Cuma 2017

Kara Cuma 2017 ne zaman?
2017’de Kara Cuma 24 Kasım 2017 Cuma günü olacak . Bununla birlikte, Black Friday artık bir günlük bir etkinlik değil. Birçok popüler mağazanın 24 Kasım’dan önce de Black Friday indirimlerine başlıyor.

Black Friday, Şükran Günü’nden sonraki gün ve tatil alışveriş sezonunun başlangıcı olarak kabul edilir. Black Friday terimi, 2000’li yılların başında, fiziksel mağazalardaki satışlarla rekabet etmeyi amaçlayan çevrimiçi satışlar için web sitelerinden faydalanarak popülerlik kazandı. Terim internet üzerinden ülke çapında yaygınlaştıkça, geleneksel perakendeciler resmi olarak bu terimi kabul ettiler.

Kara Cuma ne demektir?
ABD’de Black Friday, tatil alışveriş sezonunun resmi başlangıcı anlamına gelir ve Şükran Günü’nden sonraki günü ifade eder.

Şükran günü her zaman Kasım ayının son Perşembe günüdür ve Black Friday’yi Kasım ayının son cuma günü yapar (istisna: Şükran Günü 30 Kasım’da düştüğünde Black Friday 1 Aralık’a düşer). Siyah Cuma, yılın en popüler alışveriş tatilidir ve birçok perakende satış şirketi, o gün için en derin indirimlerini ve yılın en iyi satışlarını yapmaktadır.

2013 ve 2014’ten itibaren giderek daha fazla sayıda perakendeci, Black Friday fırsatlarının başlangıç ​​saatini Cuma sabahının erken saatlerinden Şükran Günü akşamına kadar yılın en önemli alışveriş gününü uzatmanın bir yolu olarak geri çekmeye başladı. Bazı perakendeciler, bir adım daha ileri gitti ve Şükran Günü’nden önceki Pazartesi günü erken saatlerde Black Friday satışlarını başlattı.

Siyah Cuma Tarihi ve Kökeni
Şükran Günü’nden sonraki güne değinmek için Black Friday isminin kullanılması, 1950’lerde Philadelphia’da başladığı bildirildi.

O sırada şehirdeki polis memurları, o gün, Philadelphia’nın alışveriş bölgesini her yıl sıkışık yayaların ve araçların kalabalığına atıfta bulunarak bu terimi dahili olarak kullandı.

Black Friday teriminin ilk yayınlanmış kullanımı, 1966’da Philadelphia’da bulunan Earl Apfelbaum adlı nadir gazete bayi tarafından yapıldı. Bununla birlikte, bu terim 2000’li yılların başlarına kadar çoğunlukla bölgesel kalmış ve 1980’lerde diğer bölgelerde bir miktar artış göstermiştir.

Perakendeciler başlangıçta Kara Cuma ismine direndi, çünkü negatif olayları açıklamak için haftanın kara günleri tarihsel olarak kullanılmıştı. Birkaç örnek şunları içerir:

19 Ekim 1987 Pazartesi – Borsa tarihindeki en büyük bir günlük düşüş, Dow Jones endeksi% 22 düştü.
24 Ekim 1929 Perşembe – Tarihsel olarak Büyük Bunalım’ın başlangıcı sayılan Borsa Kazası.
Black Friday, 24 Eylül 1869 – Orijinal Black Friday, ABD Altın Pazarı’nın kazasıydı. O zamanlar, altın, tüm gelir seviyelerinden gelen yatırımcılar ile birincil ticaret pazarlarından biriydi – çoğu Black Friday bu tarihi nedeniyle batmıştı.

Online Alışveriş ve Black Friday Fiyatları
En popüler Black Friday fırsatları genellikle televizyonlar, bilgisayarlar, tabletler ve oyun sistemleri gibi tüketici elektroniklerinde bulunur. Bazı alışverişçiler saatlerce şansını beklerken bir çok şanslı ise daha kalabalığın önüne geçip internet üzerinden alışveriş yapmayı tercih ediyor. Buna karşılık, perakendeciler şimdi Black Friday fırsatlarının birçoğunu mağaza içi satışlarla aynı saatte başlanan çevrimiçi alışverişcilere sunuyor.