Cloud Mining Nedir? Nasıl Çalışır

Kendi donanımınızı yönetme zorunluluğu olmaksızın Bİtcoin ve Ethereum yatırım yapmak istiyorsanız , bir alternatif var.

Çok basit bir şekilde söylemek gerekirse bulut madenciliği , uzak veri merkezlerinden çalıştırılan paylaşılan işlemci gücünü kullanma anlamına gelir.

HOSTING MADENCİLİĞİ

Bulut madenciliğin  ilk biçimi uzaktan barındırma yöntemidir. Bu model, yüksek düzeyde madencilik tecrübesi ve bilgisi olan ve madencilik donanımları üzerinde yüksek derecede kontrol gerektiren kullanıcılara uygundur. Bu modelde madencilik donanımı uzak bir veri merkezinde barındırılıyor ve kullanıcı madencilik donanımının kurulumu ve yapılandırması üzerinde tam kontrol varsayılıyor. Bu modelde, madenci bakım ve elektrik giderlerini karşılayacak olan hosting şirketine ücret ödüyor. Bu, madencinin kitin bakımı ile ilgili riskleri ve donanım sevkıyatıyla ilgili tüm riskleri gidermesine yardımcı olur. Öte yandan, madenciyi ilk donanım yatırımında risk oluşturuyor ve başarıyla uygulamak için çok daha fazla zaman ve teknik bilgiye ihtiyaç duyuyor.

Bu nedenle, uzaktan barındırılan madenciliğin faydalarının madencilik süreci üzerinde sıkı kontrol, bakım desteği ve donanımın müteakip mülkiyeti olduğunun özetlenebileceği düşünülmektedir. Büyük dezavantajlar pahalı donanımı temin etme ve hem yatırım hem de teknik deneyim açısından çok yüksek giriş maliyetiyle ilişkili risklerdir.

BULUT MADENCILIĞI
Uzaktan madenciliğin ikinci ve daha erişilebilir modeli Cloud Mining, bir madencinin barındırdığı ve Cloud Mining hizmetleri sağlayıcısı tarafından sahip olunan donanımı madencilik gücünün bir bölümünü satın aldığı bir madencidir. Servis sağlayıcı, donanımın yapılandırılmasını, çalışma süresinin sürdürülmesini ve en verimli ve güvenilir havuzları seçmeyi üstlenir.

Bu seçenek, bir dizi avantaj sağlar: anında bağlantı (hiçbir donanım nakliye bekleme süreleri ve teslimat riskleri olmaksızın), sabit bakım ve elektrik ücretleri ve evdeki madencilikle ilgili gürültü, ısı veya boşluk gibi arızalar bulunmamaktadır. Bir diğer kilit nokta, bulut madenciliği modelinin teknik bir deneyim gerektirmediğidir. Açıkçası, madencilerin madencilik sürecini anlamaları çok önemlidir, ancak bu model donanım uzmanlığı veya önemli yapılandırma / uygulama maliyeti gerektirmez. Müşteriler istedikleri herhangi bir maden gücünü satın alabildikleri için, yatırım seviyesinin yalnızca madencilerin hırsına bağlı olduğu anlamına gelir. Bu, giriş maliyeti ve müteakip risk uzaktan barındırılan modele kıyasla çok daha düşük olduğu anlamına gelir.

Bulut madenciliği, madencilik ve kriptocurrency’i denemek isteyen acemi madencilerin yanı sıra ev sahipliği yapan veya ev bazlı madencilikteki güçlükleri veya riskleri istemeyen madencilere de çok uygundur.

Bununla birlikte, yatırımcıların satın almadan önce anlaması gereken bulut madenciliği ile ilgili bazı riskler var.

Artıları

İşte bulut madenciliğini düşünmek isteyebileceğiniz nedeni:

  • Daha sessiz bir mekan
  • Ek elektrik maliyeti yok
  • Madencilik kârlı olmazsa satılacak ekipman ve Ekipman masrafları yok
  • Havalandırma maliyetlerinin olmayışı


Eksileri

  • Dolandırıcılık riski
  • Opak madencilik operasyonları
  • Daha az eğlenceli
  • Düşük kârlar – operatörler maliyetlerini kısmen de olsa karşılamak için sizden belilrli bir kesinti yaparlar.
  • Kontrol ve esneklik eksikliği.

Bulut madenciliği yapmayı düşünüyorsanız hemen kayıt olabilirsiniz.