Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırmak

Düşünen ve kendini ifade edebilen çocuklar yetiştirebilmek için çocuklarınza kitap okuma alışkanlığının kazandırılması gerekmektedir. Akıllı telefonların, tabletlerin veya oyunların bu kadar popüler olduğu günümüzde bu alışkanlığı çocuklarımıza kazandırmak aslında çok zor değil. Aşağıdaki basit yöntemle bu konunun üstesinden gelebilirsiniz.

  1.  Çocuklar inanılmaz gözlem yeteneğine sahiptir. Kitap okuması için öncelikse sizin de kitap okumanız gerekir.
  2.  Çocuklarımız inatçıdır. Onları zorlarsanız eğer bu ters teper bunun yerine ailecek kitap okumak için belirli bir zaman belirlemeniz ve okumak istediği şeyler ıvır zıvır bile olsa onu serbest bırakmanız daha doğru olacaktır.
  3. çocuklarınızı bir dergiye üye yapabilir ve onun adına gelecek bir postanın ve birey olmanın keyfini ona yaşatabilirsiniz.
  4. Çocuklarımız ilgi çekmeyi severler, bunun için size bir şeyler okumasına izin vermelisiniz.
  5.  Çocuğunuz kaç yaşında olursa olsun ona yüksek sesle kitap okumaktan çekinmemeli, bunun onun için bir keyif haline dönmesine izin vermelisiniz. Bu durum zaman içinde onu kitap okumaya özendirir.
  6. Çocuklar için alışveriş bir keyiftir. Düzenli olarak ziyaret ettiğiniz bir kitapeviniz olsun öncelikle ilgilenmesede aldırmayın küçük oyunlarla onuna eğlenin.
  7.  Çocuğunuz harçlık alıyorsa harçlığa küçük bir kitap fonu ekleyin. Verdiğiniz harçlıktan ayrıca kitap parası biriktirirken böylece birikim yapmayıda öğrenecektir.
  8. Çocuklar kendi fikirlerine önem verildiğini hissetmeyi severler ondan kitap tavsiyesi isteyin, kitap üzerine sohbet edin.
  9. Kendisize ait kitaplara etiket yada sevdiği bir kahramanının resmini yapıştırarak sahip olma duygusunu tatmin edebilirsiniz.
  10. Beraber bir kitap günlüğü tutabilir, okuduğu kitap ve yazarları buna yazıp onlara yıldız vererek punanlandırma yapmasını sağlayabilirsiniz. Bu sistem onu daha fazla okumak ve günlüğünü doldurmak için isteklendirecektir.