Çocuklarda Sık Karşılaşılan Enfeksiyonlar

Aşılar, çocukluğa bağlı hastalıkların çoğunu nadir olarak iyileştirmiş ancak birçoğu hayatın bir gerçeği olmaya devam etmektedir. Konjonktivit ve krup gibi yaygın enfeksiyonlardan Kawasaki hastalığı gibi daha gizemli hastalıklara kadar uzanır. Aşağıdaki paragraflarda, bunlardan birkaç tanesini öğreneceksiniz. Ne kadar çok öğrendiğiniz önemli değil, burası ya da başka bir yerde olursa olsun, bir çocuk doktoruyla temasa geçmeniz çocuğunuzun doğru tanısı ve tedavisi için gerekecektir.

Konjonktivit
Bu, yaygın olarak çocuklukta görülen, pembe göz olarak bilinen hastalıktır. Bu çok bulaşıcı bir hastalıktır ve bu diğer kişilerle kolayca temas halinde yayılır. Temel olarak, bu konjonktivanın veya gözü çevreleyen berrak dokunun dış tkabakasının iltihabıdır. Bu rahatsızlıkla gözlerin beyazları ırmızı görünür ve ağrılı kaşıntı ve yanma olabilir. Bu rahatsızlık, pembe göz için antibiyotik içeren özel damlalarla tedavi edilebilen bir doktor tarafından teşhis edilmelidir .

Beşinci Hastalık
Bu gerçek bir döküntüdür, bu da bir cilt rahatsızlığı olarak algılanabileceği anlamına gelir. Buna tokatlanmış yanak hastalığı da denilir. Bir çocuğun yüzünde parlak kırmızı bir döküntü oluşmasına neden olur. Bu döküntü bacaklar, kollar ve gövde üzerinde de görünebilir. Parvovirüs B19 olarak bilinen, döküntü oluşmadan soğuk bir sağa benzeyen birkaç belirtiye neden olabilecek bir virüs neden olur. Döküntü ortaya çıktıktan sonra, durum artık bulaşıcı olan durum değildir. Tipik olarak, yaklaşık 10 gün içinde ortadan kalkacaktır.

Kawasaki Hastalığı
Aslında bu nadiren görülen çocuk hastalıklarından biridir. Çocuğun damarlarını etkiler. Bu durumun belirtileri birkaç gündür oldukça ciddi ve endişe vericidir. Bu semptomlar, 5 gün sürecek ateş, gözlerde kızarıklık, vücuda döküntü, boyundaki lenf bezlerinin şişmesi gibi yanıkların yanı sıra dil ve dudakların, ellerin ve ayakların şişmesi, kızarıklığı ve çatlamasını da içerebilir. Çünkü bu kan damarlarını ilgilendiren bir konudur, kalp de etkindir. Çocuğunuz bu belirtileri gösteriyorsa, en kısa sürede onları çocuk doktoruna götürün, çünkü tedavi edilmezse,Kawasaki Hastalığı gelecekte kalp sorunlarına yol açabilir.

krup hastalığı
Croup, öksürük ile karakterize olup, havlayan bir fok gibidir. Bu öksürük, üst hava yollarının iltihaplanmasından kaynaklanır ve bu genellikle bir virüs yüzündendir. Bununla birlikte, bu durum çocuğun rahat nefes alabilmesini ciddi derecede bozabilir ve bu gerçekleşirse çocuğu acil servise götürmeniz gerekir. Çoğu zaman durum bir hafta içinde rotasını yürüdükten sonra kaybolacaktır.

Kulak enfeksiyonu
Kulaklarının küçük olması nedeniyle, işitme tüpleri daha küçük yaştaki çocuklar kulak enfeksiyonlarından etkilenebilir. Bunlar boğazı kulaklara bağlayan tüplerdir ve soğuk algınlığı iltihaplanmasına neden olduğunda bloke olabilirler. Bu, çocuğun kulak zarının hemen arkasındaki kulağın ortasındaki sıvıyı etkili bir şekilde yakalar. Bu, mikropların üremesini sağlar. Semptomlar kulak çekme, telaş ve ateş içerebilir. Genellikle kulak enfeksiyonlarına bir virüs neden olur ve kendiliğinden kaybolur. Bununla birlikte, çocuk doktoruna bir gezi yapılması gerektiği zamanlar olduğunu söyledi.

El Ayak ve Ağız Hastalıkları
Bu rahatsızlık, bir çocuğun ayak tabanlarında, kalçalarında, çocuğun ellerinin avuç içlerinde ve ağızda kabarcıklar görülen bir ateş ile karakterizedir. Burada ABD’de, bu tipik olarak coxsackievirus A16 olarak bilinen bir virüsten kaynaklanmaktadır. Bu yaz aylarında olduğu gibi sonbaharın son aylarında da yaygınlaşmış bir virüstür. Çoğu zaman, bu çok ciddi bir şey değildir ve 7 ila 10 gün arasında herhangi bir yerde sürebilir.