Diyaliz Makinası İcadı

İlk Diyaliz Makinası

İlk böbrek diyaliz makinesinin yaratıcısı Willem Kolff, 14 Şubat 1911’de Hollanda, Leyden’de doğdu. Beekbergen’deki Verem Savaş Sanatoryumunun direktörü olan babası Jacob Kolff’dan, çocukken tıpla ilgilenmeye başlamış ve çok zaman harcamaktadır. 1938’de Leyden Tıp Fakültesi’nden mezun olan Kolff, 1941’de doktorasını aldı ve Groeningen Üniversitesi’nden en yüksek derece ile mezun oldu.

Tıp öğrencisi olarak Kolff böbrek yetmezliği nedeniyle 22 yaşındaki bir adamın ölümüne tanık olmuştu. Hemen kendisini araştırmaya adamıştır. 1941’de Almanya’daki Kampen’de yapay bir böbrek makinesi geliştirdi. Yerel bir fabrikadan kaba malzemeler elde etmiş, temizleme sıvısının bir banyosunda dinlenecek bir silindirin etrafına sarılan selofan borudan bir makine şekillendirmişti. Böbrek yetmezliği nedeniyle zehirli olan hastanın kanları hortuma, banyosun içine çekilecek ve temizlenecek, sonra hastanın vücuduna geri gönderilecekti. 1945 yılında cihaz, 67 yaşındaki bir kadının ilk hastasının hayatını kurtardı ve hasta yedi yıl daha yaşadı.

1950’de Kolff, Birleşik Devletler’e göç etti ve Cleveland Clinic Vakfında Yapay Organlar Bölümü Başkanı ve Klinik Araştırmalar Profesörü olarak göreve başladı. Cleveland Kliniğinde, Kolff yapay bir kalp üzerinde çalışmaya başladı. 1957’de bir hayvana ilk kez bir yapay kalp yerleştirdi.

Kolov, 1967’de Cleveland’tan ayrılıp Utah Üniversitesi’nde Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsü Müdürü ve yapay organ bölümünü seçti. Yapay kalp üzerindeki çalışmalarına burada devam etti ve 1982’de bir insan hastada yapay bir kalbin ilk tam implantını denetledi. O hasta Barney Clark’dı.

Utah Üniversitesi’nde Kolfield, suni kulaklar, elektronik yapay gözler ve zar oksijenatör dahil olmak üzere birçok başka yapay organla ilgili çabalara öncülük etti veya katkıda bulundu. En tanınmış eseri hemodiyalizin orijinal fikrini içeriyor ve şu anda dünya çapında bir milyondan fazla hastayı canlı tutuyor. Günümüzde hemodiyaliz dünyadaki hemen hemen her ülkede mevcuttur.

Kolph, Amory Ödülü, Sevgililer Ödülü, Edinburgh Üniversitesi Uygulamalı Terapötikler İçin Cameron Ödülü, Lasker Klinik Ödülü ve Ulusal Mucitler Hall of Fame’e dahil olmak üzere pek çok ödüle layık görüldü. 300’den fazla bilimsel dergi üzerine birçok tıbbi makale yayınladı.

11 Şubat 2009’da vefat etti.