En ölümcül örümcek türleri

Dünyada 43.000’den fazla farklı örümcek türü bulunur. Bunlardan sadece küçük bir kısmının tehlikeli olduğu söyleniyor ve 30’dan azı (yüzde birin onda birinden azı) insan ölümlerinden sorumlu. Neden bu kadar az örümcek insanlara zararlı? Sebeplerin çoğu, insanlar ve örümcekler arasındaki boyut farklılıklarından kaynaklanıyor olabilir. Örümcek zehiri daha küçük hayvanlar üzerinde çalışmak üzere tasarlanmıştır, ancak bazı türlerin zehiri insanlarda deri lezyonları oluşturabilir veya ölümlerle sonuçlanan alerjik reaksiyonlar oluşturabilir. Bununla birlikte, “örümcek ısırığıyla ölümün” çok nadir olduğunu anlamak önemlidir, çünkü klinikler, zehir kontrol merkezleri ve hastanelerde ısırmayı tedavi etmek için genellikle çeşitli türe özgü antivenin (antitoksin) bulunur.

Kahverengi Münzevi Örümcek ( Loxosceles reclusa )

Kahverengi münzevi örümcek ABD’de en tehlikeli örümcekler biridir. Zehri, ısırık bölgesinin yakınındaki kan damarlarının duvarlarını tahrip eder ve bazen büyük bir cilt ülserine neden olur. 2013 yılında yapılan araştırmalar, örümcek zehirindeki bir proteinin, hücre zarlarının iyi bir bölümünü oluşturan fosfolipid moleküllerini hedef aldığını ve bu molekülleri daha basit lipidlere dönüştürdüğünü ortaya koydu. Ortaya çıkan yaranın iyileşmesi birkaç ay sürebilir veya enfeksiyon kaparak kurbanın ölümüne yol açabilir. Kahverengi münzevi örümcek ısırıklarından kaynaklanan ölümler nadirdir.
Keman örümceği olarak da adlandırılan çoğu kahverengi münzevi örümcek, Amerika Birleşik Devletleri’nin batısında ve güneyinde yaşar. Çoğu yaklaşık 7 mm’dir (0,25 inç) ve yaklaşık 2,5 cm (1 inç) bacak açıklığına sahiptir. Vücudunun ön yarısında (sefalotoraks), “boynu” sırtının orta hattında göze çarpan bir karık tarafından oluşturulmuş koyu renkli keman şeklinde bir tasarıma sahiptir. Kahverengi münzevi menzilini kuzey Amerika Birleşik Devletleri’nin bazı bölgelerine kadar genişletti ve yuvasını mağaralarda, kemirgen yuvalarında ve diğer korunan ortamlarda yaptı. Kahverengi münzevi örümcekler ayrıca çatı katları, depolama alanları ve duvar veya tavan boşlukları gibi binaların bozulmamış alanlarında da dükkan kurarlar.

Brezilya Gezici Örümcekler ( Phoneutria fera ve P. nigriventer )

Bu türlere bazen muz örümceği de denir çünkü bunlar genellikle muz yapraklarında bulunur. Ön bacaklarını doğrudan havaya kaldırdıkları agresif bir savunma duruşları var. Phoneutria insanlar için zehirlidir ve dünyadaki örümcekler arasında en ölümcül olarak kabul edilirler. Zehirleri sinir sistemi için toksiktir ve erkeklerde tükürük, düzensiz kalp atışı ve uzun süreli ağrılı ereksiyon (priapizm) gibi semptomlara neden olur. Bilim adamları, erektil disfonksiyon için olası bir tedavi olarak P. nigriventer’ın zehirini araştırıyorlar .
2013’ün sonlarında, İngiltere’nin Londra kentinde bir aile, küçük Brezilyalı gezici örümcekler tarafından istila edildiği için fümigasyona tabi tutulabilmesi için evlerinden taşınmak zorunda kaldı. Bir muz salkımına bırakılan yumurta kesesi ailenin yerel marketine gönderildi. (Yumurta kesesi, süpermarket zinciri ve birlikte çalıştığı ithalatçı şirket tarafından tespit edilemedi.) Muzlar satın alındıktan sonra, yumurta kesesi kırılarak potansiyel olarak ölümcül içeriğini serbest bıraktı.

Sarı kese örümceği ( Cheiracanthium inclusum )
Sarı kesesi örümcekler Clubionids , örümcekler bir aile (sipariş Araneida) 3 ile 15 mm ve yapı ipeği borular taşların altında (0.12 inç 0.6 ila yaklaşık) yapraklarda veya çimen vücut uzunluğu bu aralık. Amerika Birleşik Devletleri genelinde ve Meksika’da Güney Amerika boyunca güneye doğru bulunan Cheiracanthium inclusum , insanlar için zehirlidir ve genellikle iç mekanlarda bulunur.
Örümceğin zehiri, nekrotizan lezyonlar üretebilen bir sitotoksindir (bir hücreyi yok eden veya işlevini bozan bir madde), ancak bu tür lezyonlar ısırık kurbanlarında nadiren görülür. Yine de, ısırık bölgesinde kızarıklık ve şişlik yaygın reaksiyonlardır. Sarı kese örümcekleri uysal yaratıklar değildir; bir dişi sarı kese örümceği, örneğin yumurtalarını savunurken ısırabilir.

Kurt örümceği (Lycosidae familyası)
Kurt örümceklertüm dünyada bulunan büyük ve yaygın bir grup olan Lycosidae ailesine aittir. Avlarını kovalamak ve üzerine saldırmak gibi kurt benzeri alışkanlıkları nedeniyle adlandırılırlar. Kuzey Amerika’da yaklaşık 125 tür görülürken, Avrupa’da yaklaşık 50 tür vardır. Kuzey Kutup Dairesi’nin kuzeyinde çok sayıda tür bulunur. Çoğu küçük ila orta büyüklüktedir. En büyüğü yaklaşık 2,5 cm (1 inç) uzunluğunda bir gövdeye ve yaklaşık aynı uzunlukta bacaklara sahiptir. Kurt örümceklerinin çoğu koyu kahverengidir ve tüylü vücutları uzun ve geniştir, sağlam, uzun bacakları vardır. Koşu hızları ile dikkat çekerler ve genellikle çimenlerde veya taşların, kütüklerin veya yaprak çöplerinin altında görülürler, ancak böcekleri barındıran insan evlerini istila edebilirler. Çoğu tür, toprağa ipek kaplı, boru şeklinde yuvalar yapar. Bazıları girişi çöplerle gizliyor, diğerleri ise üzerine kule benzeri bir yapı inşa ediyor. Birkaç tür ağ örer. Kurt örümceği yumurtaları, dişinin memelerine veya ipek üreten organlarına tutturulmuş gri bir ipek kesede bulunur, böylece büyük bir topu sürükler gibi görünür. Yumurtadan çıktıktan sonra, genç örümcekler birkaç gün annenin sırtına binerler.

Örümceğin saldırgan olduğu düşünülmese de, çoğu zaman nefsi müdafaa için insanları ısırır. Kurt örümcekleri zehirlidir, ancak ısırıkları tehlikeli sayılmaz. (Örümcek ısırıklarına alerjisi olan bazı ısırık kurbanları genel olarak mide bulantısı, baş dönmesi olabilir ve kalp atış hızı yükselebilir.). Örümceğin büyük dişleri ısırık bölgesinde fiziksel travmaya neden olur. Isırığın kendisi, arı sokmasına benzer olarak tanımlanmıştır ve örümceğin enjekte ettiği zehir, bölgede kaşıntıya neden olabilir. Bu acı verici ısırık, hızları ve şaşırtıcı görünümleriyle birleştiğinde rahatsız edici olabilir ve bazı ısırık kurbanları bu deneyimden paniğe kapılır.

Kara Dul Örümceği ( Latrodectus mactans )

Kara dul O Amerika Birleşik Devletleri ve Latin Amerika ile Kanada’nın parça ve Batı Hint Adaları gelen bulunabilir bir türdür ABD’de zehir kontrol merkezlerinin fazla 2.500 ziyaretleri her yıl sorumludur. Latrodectus’un Kuzey Amerika’daki en yaygın üyesi, yuvasını ağaç yığınları, yuvalar gibi çeşitli ortamlarda veya ağı için destek görevi gören bitkiler arasında yapar.

Dişi parlak siyah renktedir ve genellikle küre şeklindeki karnının alt tarafında kırmızımsı sarı renkte kum saati tasarımına sahiptir. Bazen tam bir kum saati yerine iki küçük üçgen bulunur. Gövde yaklaşık 2,5 cm (1 inç) uzunluğundadır. Erkek, nadiren çiftleştikten sonra dişi tarafından öldürüldüğü ve yenildiği için (dolayısıyla örümceğin adı) dişinin yaklaşık dörtte biri kadardır. Kum saati tasarımına ek olarak, erkekte genellikle karnın yanlarında kırmızı ve beyaz şeritler bulunur.

Deride iğne batması gibi hissedilen ısırması, genellikle şiddetli kas ağrısı ve kramp, mide bulantısı ve diyaframın hafif felç olmasına neden olarak nefes almayı zorlaştırır. Kurbanların çoğu ciddi komplikasyonlar olmadan iyileşir. Isırığın çok küçük çocuklar ve yaşlılar için ölümcül olduğu düşünülse de, Amerika Birleşik Devletleri’nde dul örümceklerin ısırıklarına hiçbir ölüm atfedilmemiştir.

Kahverengi Dul Örümcek ( Latrodectus geometricus )

Kahverengi dulun Afrika’da evrimleştiği düşünülüyor, ancak tarif edilen ilk örnek Güney Amerika’dan geldi. Dünyanın başka yerlerinde istilacı bir tür olarak sınıflandırılır. Kahverengi dul popülasyonları, Güney Kaliforniya, Karayipler, Körfez Kıyısı’nın ABD eyaletleri ile Japonya, Güney Afrika ve Madagaskar, Avustralya ve Kıbrıs’ta görülmüştür. Tür, evini binalarda, eski lastiklerin içinde ve otomobillerin altında, ayrıca çalılar ve diğer bitkiler arasında yapar.

Örümceğin ten rengi ile neredeyse siyaha kadar değişen kahverengimsi bir görünümü vardır. Bazı örneklerin karınlarında süslü koyu kahverengi, siyah, beyaz, sarı veya turuncu lekeler vardır. Cinsin diğer üyelerinden farklı olarak, kahverengi dulun alt tarafındaki kum saati turuncudur.
Kahverengi dul zehiri, kara dulun zehirinden iki kat daha güçlü olarak kabul edilir; ancak tür saldırgan değildir ve ısırdığında çok az miktarda zehir enjekte eder. Yine de, kahverengi dul ısırıkları, 1990’ların başında Madagaskar’da iki kişinin ölümüyle ilişkilendirildi. (Bu kurbanların sağlıkları kötüydü ve antivenin ile tedavi edilmediler.)

Kırmızı Dul Örümcek ( Latrodectus bishopi )

Bu listedeki üçüncü dul örümceği, kırmızı dul veya kırmızı bacaklı duldur. Örümceğin görünümü diğer dul örümceklerden kırmızımsı sefalotoraksı ve bacakları ve kırmızımsı kahverengiden siyaha kadar uzanan karnı ile ayırt edilir. Çoğu kırmızı dulun karnının alt tarafında kum saati şeklinde, üçgen şeklinde veya belirsiz olabilen kırmızı bir işaret vardır. Karnın üst kısmı kırmızı veya turuncu lekelidir ve her nokta sarı veya beyaz bir çerçeve ile çevrilidir. Yetişkin bir dişinin bacak açıklığı 1.5-2 inçtir, oysa erkek bu büyüklüğün yalnızca üçte biridir.

Şu anda, kırmızı dul örümcekler orta ve güney Florida’da palmetto ağırlıklı çalılıklarda yaşamaktadır; ancak bazı uzmanlar bu aralığın genişleyebileceğine inanıyor. Örümcek böceklerle beslenir ve insanlara karşı saldırgan olduğu düşünülmez. Bununla birlikte, yumurtalarını korurken veya bir kişinin cildine giysi veya ayakkabı ile hapsedildiğinde ısırdığı bilinmektedir. Kırmızı dulun ısırığı kara dulun ısırığına benzer ve aynı semptomlar (ağrı, kramp, mide bulantısı vb.) Tipik olarak ortaya çıkar. Aynı şekilde, kırmızı dul ısırığından ölmek nadirdir, çünkü örümcek bu kadar az miktarda zehir enjekte eder. Çok küçük çocuklar, yaşlılar ve sağlık sorunları olan insanlar kırmızı dul örümcek ısırıklarına karşı en savunmasızdır.

Redback Örümcek ( Latrodectus hasselti )

Kırmızı sırtlı kara dul başka kuzenidir L mactans ; ancak, bu tür yaygın değildir. Avustralya’ya özgüdür, ancak üzüm ihracatı yoluyla Yeni Zelanda, Belçika ve Japonya’ya yayılmıştır. (Örümcek genellikle üzüm yapraklarının üzerine ve salkımların içine yuvalar ve ağlar kurar.) Tür, en sıcak çölleri ve soğuk dağ zirveleri dışında tüm kıtanın çeşitli ortamlarında yaşayan Avustralya’nın her yerinde yaygındır. Türler ayrıca kentsel alanlarda da bulunur ve sıklıkla insan konutlarında yuva yapar. Redback, siyah renkli sırtındaki belirgin kırmızı şerit veya kum saati şeklindeki işaretiyle tanımlanır. Bu işaret, kadın redbacklerde erkeklerden daha belirgindir.
Redback örümcekleri saldırgan değildir ve rahatsız edildiklerinde ölü taklidi yapma olasılıkları daha yüksektir, ancak yumurtalarını savunan bir dişi örümceğin ısırması çok muhtemeldir. Isırıklar, örümcek ayakkabılara veya giysilere girdiğinde ve giyinirken kurbanın derisine hapsolduğunda da meydana gelir. Hem erkek hem de dişi kırmızı sırtlar zehirlidir, ancak çoğu zehirlenme öncelikle dişi ısırıklarından kaynaklanır. Isırılan tüm kurbanların sadece% 10-20’si zehirlenir. Zehir, ağrı, terleme, hızlı kalp atışları ve şişmiş lenf düğümleri üreten alfa-latrotoksinler adı verilen bir karışık nörotoksindir. Örümcek enjekte ettiği zehir miktarını hafifletebilir ve bu semptomların ciddiyeti genellikle ne kadar zehir verildiğine bağlıdır. Avustralya’da her yıl çoğu antivenin ile 250’den fazla redback ısırığı tedavi edilmektedir. Araştırmacılar ve doktorlar, redback antivenin’in etkinliği konusunda bölünmüş durumdalar, bazı çalışmalar semptomların tedavisinde veya ağrıyı hafifletmede etkili olmadığını gösteriyor. Yine de, yeniden canlandırmaya atfedilen son insan ölümü 1956’da meydana geldi.

Huni-ağ Örümcekleri (Dipluridae familyası)

Araneida sırasındaki bu örümcek ailesi , tüpün ağzında geniş bir şekilde açılan huni şeklindeki ağlarından dolayı adlandırılmıştır. Örümcek, dar hunide oturur ve avının ağ ile temas etmesini bekler. Bu olduğunda, örümcek dışarı fırlar ve huninin ağzındaki böcek avını yakalar. En önemli cinsler Kuzey Amerika’da Evagrus , Brachythele ve Microhexura , Güney Amerika’da Trechona ve Avustralya’da Atrax cinsinin zehirli üyeleridir . Atrax robustus ve A. formidabilis
türleriGüney ve doğu Avustralya’da zehirli ısırıkları nedeniyle çok korkulan büyük, kahverengi hacimli örümceklerdir. Bu saldırgan örümceklerin ısırıklarından kaynaklanan birçok insan ölümü, 1920’lerden beri Sidney bölgesinde kaydedildi. Kurbanlara ısırıldıktan hemen sonra uygulandığında etkili olan zehirlerindeki ana toksin için bir panzehir geliştirilmiştir.

Kaynak: https://www.britannica.com/list/9-of-the-worlds-deadliest-spiders