Ethereum Nedir? Ethereum Nasıl Alınır

Ethereum, akıllı sözleşmeleri çalıştıran merkezi olmayan bir platformdur : tam olarak programlanmış ve kesinti, sansür, dolandırıcılık veya üçüncü parti girişim olasılığı olmayan uygulamalar çalıştıran uygulamalardır.

Bu uygulamalar özel inşa edilmiş bir blok zincirde çalışır ve bu değer, etrafında değeri değiştirebilen ve mülkiyet mülkiyetini temsil eden muazzam derecede güçlü, paylaşılan bir küresel altyapıdır.

Bu, geliştiricilerin piyasaları yaratmalarını, borç ve vaat kayıtlarını saklamalarını, geçmişte uzunca verilen talimatlara (bir irade veya vadeli işlem sözleşmesi gibi) ve henüz icat edilmemiş diğer şeylere, veya karşı taraf riski.

Proje, Ağustos 2014’te dünyadaki tüm taraftarlar tarafından bir eter satışı ile başlamıştır. İsviçreli kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Ethereum Vakfı tarafından dünya çapında geliştirilmeye başlanmıştır.

Ethereum Madenciliği ile ilgili yazıyı okudunuz mu?

Ethereum, dijital parası dünyasının yükselen bir yıldızı . Değerinde patlama yaşayan ve yüzlerce yeni rakibin yükselişe hız vererek, iki yıldan az bir sürede hızla ikinci büyüyen dijital para birimi.

2015 yılında piyasaya sürülen eterin değeri (etereum’un para birimi), 2017’nin başlangıcından bu yana hızla artıyor ve bir eter şu anda 700 dolardan fazla değerinde.

Ethereum Bitcoin gibi banka veya üçüncü bir tarafa ihtiyaç duymadan internet üzerinden anonim ödemelerin yapılmasına olanak tanıyan kendi kriptografik para birimine sahip merkezi olmayan bir ödeme ağıdır.
Kodlanmış işlemler, merkezileştirilmemiş bir kütükte, blok zincirde saklanır ve ağdaki herkesin görmesi için listelenir.

Bitoin’den farkı nedir?
Bitcoin sonrası ikinci en büyük şifreleme oranı olan ethereum kaçınılmaz olarak bitcoin ile karşılaştırmalar yapmıştır. Hızlı yükselişi de balon iddialarına yol açtı. Ancak savunucular, ethereum’un bit yorgunluğuna göre daha yararlı olabileceğini söylüyorlar.

Birincisi, ethereum “şifreleme işlemi” kayıtlarına “bit taşması” na izin veriyor, bu da “şifre” den çok daha hızlı oluşturulabiliyor. Bitcoin, çevrimiçi perakendeciler ve hatta bazı fiziksel mağazalar tarafından daha yaygın bir şekilde benimsenirken, ethereum taraftarları verimliliğinin, değeri depolamaktan ziyade işlemler için daha iyi hale getirdiğine inanıyor.

Ethereum logosu
Ancak, etereumun en büyük avantajı, teknolojinin yalnızca para birimi değil, üçüncü parti uygulamaların ağ üzerinde çalışmasına izin verhanrmesidir. Bitcoin’in para hegi kontrol edilmeyen ve merkezi bir sunucu üzerinden çalıştırmak zorunda değil, ancak ethereum sadece para değil, başka şeyleride her türlü ağ üzerinde çalıştırmaya izin verir. Dosyaları Dropbox gibi bir bulut depolama servisinde saklıyorsanız, onunla ilgilenmek için Dropbox’a güvenin, ancak merkezi olmayan bir depolama ağı üzerinde, onu kullanan ve onu korumaya ilgi duyan diğer kişilere inancınızı koyuyorsunuz.

Ethereum’da birkaç uygulama oluşturuluyor ve ağ, bir servise erişim izni veren özel “jetonlar” (token) için eter veya diğer para birimlerini değiştiren ilk madeni paralarla yeni başlayan şirketler tarafından da kullanılmaya başlandı.

Ethereum Fiyatını ne etkiler?
Ethereum fiyatı ilk 18 ay boyunca yaklaşık 10 $ seviyesinde sabit kaldığından beri bitcoin’den daha yavaş tırmandı. Daha sonra Mart 2017’de istikrarlı bir şekilde yükselmeye başlamış ve Haziran ayında 395 $ zirve yaparak bir ay sonra 155 $ ‘a düşerek tekrar yükselişe geçmiştir.

Artış, çevrimiçi para birimlerine olan ilgiyi hızlandıran bitcoin değerinde bir artış nedeniyle hiç de az değil. Ayrıca son aylarda büyük organizasyonlardan yüksek profilli destek aldı.

Geçmişteki dramatik düşüşleri, büyük yatırımcılar tarafından satılanlar ya da acelilik gibi güvenlik endişeleri ve genel piyasa dalgalanmaları ile ilişkilendirildi. Temmuz ayında güvenin düşmesinden sonra günde ethereum fiyatı yüzde 20’den fazla düştü ve daha sonra kurucusu Buterin’in öldüğü yönündeki söylentiler doğrulandı.

Ethereum Satın Almak için Hemen Kaydolun

Ethereum kim yarattı?
Teknoloji dünyasındaki en büyük gizemlerden biri, Bitcoin’i yaratan kişidir. Gizemli takma adı Satoshi Nakamoto, mucidi maskesini açmaya çalışan kripto kullanıcılarını ve gazetecileri rahatsız etti. Bitcoin’den farklı olarak ethereum yaratıcısı her zaman bilinmekteydi.

Rusya’da doğan bir Kanada vatandaşı olan Buterin, 19 yaşındayken 2013’te dijital para birimi fikrini yayınladı ve önümüzdeki iki yıl içinde bunu düzenlemeye devam etti. Buterin, küçük yaştan itibaren matematiksel olarak yetenekli ve 2012 yılında Uluslararası Bilişim Olimpiyatı’nda bronz madalya kazandı.

Kaç kişi ethereum kullanıyor?
Etherscan’a göre, eteri tutan neredeyse 12 milyon şifreleme cüzdanı var. Cüzdanlar ethereum hesaplarına eşdeğerdir ve bireyler birden fazla olabilir. Eter içeren cüzdan sayısı son aylarda önemli ölçüde artmış olup, Mayıs ayında 1,6 milyona yükselmiştir.

Ethereumu nasıl harcayabilirim?
Ethereum, diğer kripto para birimleri gibi, dolandırıcılık ve hırsızlığa karşı büyük ölçüde anonim ve güvende olduğu bilinir; işlemler merkezi olmayan bir kasada kaydedilir. Kullanıcılar, ücret ödemeden büyük meblağları işlem yapabilir.

Eter, bir avuç çevrimiçi mağazada ve şifreleme Mastercard ve Visa “kredi kartlarıyla” harcanabilir. Ayrıca para biriminin değer kazanacağını ve yatırımlarının kârlı bir birikime dönüşeceğini umarak çevrimiçi cüzdanlarda saklanabilirler.

Ethereum’a yatırım yapmalımıyım?
Ethereum’un fiyatı son zamanlarda yükseldi ve önümüzdeki aylarda tırmandı. Kripto para birimleri uçucudır ve kullanıcılara, büyüyen balonun her an patlaması ihtimali var. Fakat birçok kişi, ethereum sayesinde milyoner haline geldi. Sizde şimdi  bitcoinlerinizi ethereuma çevirmek istiyorsanız hemen Binance üzerinden kaydınızı açın.