Finansal Geleceğinizi Değiştirmek İçin Bu Zorlukları Alın

Maddi durumunuzda sıkışmış hissediyorsanız veya ne yaparsanız yapın ilerleyemezsiniz, mali yönünüzde bazı değişiklikler yapmanız gerekir. Maliyetlerinizi sabote etmeyi bırakmanız ve gerçekten değişiklikler yapmanız gerekir. Bu zorlukların uzunluğu değişir, ancak yıl boyunca mali işlemlerinizde ne kadar başarılı olduğunuz konusunda büyük fark yaratabilir.

Bütçelemeye Başlayın
Mali işlerle uğraşıyorsanız, muhtemelen birikim yapmaya başlamanız gerekir. Bütçeniz, finansal gelecekinizi değiştirmek için en iyi araçtır. Her ay zaten birikim yapmıyorsanız, şimdi bir bütçe oluşturmanız gerekir. Bir bütçeniz varsa, ancak çalışmıyorsa, bütçenizi nasıl düzelteceğinizi öğrenmek için zaman ayırın; böylece, paranız sizin için çalışmaya başlayabilir.

Aylık Faturalarınızı Kısın
Mali resminizi değiştirmek için yapabileceğiniz kolay bir şey, aylık faturalarınızı kısmaktır. Bu, fayda masraflarınızı düşürmekten, sigorta ve diğer hizmetleriniz için farklı sağlayıcılar seçmek arasında bir kaç seçenekle yapılabilir. Önümüzdeki birkaç ay boyunca faturalarından en az birini kesmek yada kısman için vakit ayırın. Örneğin cep telefonu paketinizi bir alt  pakete indirerek başlayabilirsiniz.

Televizyon Abeneliğini İptal Et
Harcamalarınızın kontrol dışı olduğunu düşünüyorsanız veya sadece finansal hedeflerinize daha hızlı ulaşmak istiyorsanız, televizyon aboneliğinizi kesmeyi düşünmelisiniz. Bunu yapmak için her ay bir ton harcamanıza gerek kalmadan sevdiğiniz  şovları izlemenize izin veren bir takım alternatifler var. Spor maçlarını bırakmak istemiyorsanız bile seçenekleriniz var. Örneğin maçların özetlerini ücretsiz ulusal kanallardan izleyebilirsiniz. Tabi ki de canlı maç zevkini vermeyecektir. Ancak birikim yapmanız için iyi bir başlangıç olabilir.

Dışarıda  yemeyi bırakın
Paranızı bitirmenin en büyük yollarından biri dışarıda yemek yemenizdir. Arada bir savurganlık iyi olabilir, ancak her gün dışarıda yemek yerine evde yemek pişirmeye başlarsanız tasarruflar artabilir. Evde en az bir hafta yemek pişirerek bütçenizi kısabilirsiniz

Aylık Menü Planlama
Her akşam yemek pişirme fikri sizi korkutuyorsa, aylık bir menü planlamak çok daha kolaylık sağlayabilir. Ayın tamamını planlamayla ilgili en güzel şey, toplu yemek pişirmeyi yapabilmenizdir. Alışverişi kolaylaştırır ve satın aldığınız tüm malzemeleri kullanacağınızdan daha az yiyecek israf etmenizi sağlar. Alternatif bir seçenek, pişirme ve alışveriş kolaylaştırmak için bir menü planlaması yapmanızdır. Yiyeceğiniz yemeği bir ay önceden günlük olarak belirleyin ve alışveriş listenizi buna göre oluşturun.

Kişisel Finans Hakkında Bir Kitap okuyun
Maliyetinizle ilgili bir şeyler değiştirmek isterseniz, ancak nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, konuyla ilgili bir kitap okumayı düşünmelisiniz.

Somut Gerçekçi Hedefler belirleyin
Hedefleri belirlemek için zaman ayırın. Çalıştığınız belirli şeyler yoksa , her ay tasarruf sağlamak için kendinizi motive etmek zordur. Hedeflerinizi belirledikçe bunların gerçekçi olduğundan emin olun.  Ne kadar başardığınızı görebilmeniz için hedeflerinizi izlemenin bir yolunu bulun. Bu, uzun vadeli bir hedef üzerinde çalışırken yolunuza devam etmenize yardımcı olabilir.

Mali Plan Kurma
Belirli hedefleri gerçekleştirmek  için mali plan önemlidir. Mali planınız, hayatınızdaki büyük kilometre taşları için bir zaman çizelgesi oluşturacaktır. Aynı zamanda hedeflerinize öncelik vermenize yardımcı olur, çünkü bir seferde bir veya iki hedefe odaklanmak daha etkili olur. Bu plan, bir ev satın almak, emeklilik için tasarruf etmek ve çocuklarınızın üniversite eğitimini ödemek gibi şeyleri içermelidir.

Borçlarınızı Ödeyin
Yapabileceğiniz en aptalca şeylerden biri, özellikle kredi kartı borcunuz olmak üzere çok fazla borç taşımaktır. Finansal durumunuzu değiştirmek ve daha fazla finansal fırsat elde etmek istiyorsanız, borcunuzu olabildiğince çabuk bir şekilde ödemekle yükümlüsünüz. Bugün bir borç ödeme planı oluşturun ve mümkün olan en kısa sürede ödemenizi sağlayacak hedefler belirleyin.

Kredi Kartlarını Kullanmayı Durdurun
Her ay sonu ödemek şartıyla kartlarına güvenebilirsiniz. Ancak, finansal durumunuzu gerçekten değiştirmek isterseniz, kredi kartlarınızı kullanmayı bırakmanız gerekir. Kartlarınıza para koymaya devam ederseniz, her ay giderek daha fazla borçlanacak ve size ne kadar para harcatacağını bilmediğinizden daha çok borcun altına gireceksiniz.  Kredi kartlarınızı evde bırakın ve bütçenizi kontrol edin, böylece finansal durumunuzu değiştirmeye başlayabilirsiniz.

Her Hafta Tasarrufu Başlatın
Bir diğer zorluk her hafta tasarruf sağlamaktır. Bu, her ay bakkal bütçenizden tasarruf ederek bulduğunuz para olabilir. Her maaşınızın bir kısmından ayırdığınız bir miktar olabilir. Tasarruflarınızı artırmanın yollarını arayınız. Her ay kendinize para ödemeye başlayın. Yakında paralar toplanmaya başlayacak. Haftada sadece 20 lira ile  başlayın, yılda 1.000 liradan  fazla birikim yapmış olacaksınız. Unutmayın damlaya damlaya göl olur.

Tasarruflarınızı Koruyun
Her ay tasarruf sağlamaya müsait iseniz, ancak tasarruf bakiyeniz gerçekten büyüyor gibi görünmüyorsa, tasarruflarınızı kendinizi korumak için gerekli adımları atmanız gerekebilir. Bunlar, tasarruflarınızı bir bankaya taşımak veya bir acil durum fonu başlatmak gibi şeyler olabilir.

Emeklilik Tasarruflarınızı Artırın
İlk işe başladığınız andan itibaren emeklilik için tasarruf etmeye başlamanız gerekir. Gelirinizin yaklaşık yüzde 15’ine katkıda bulunana kadar tasarruflarınızı artırmaya çalışın.

Ek Gelir Kaynakları Bulun
Birden fazla gelir kaynağına sahip olmak da güzel. Bu, özellikle eğer bekarsanız veya tek gelirli bir evseniz, ek istikrar sağlar. Yanınızda veya işinize ek olarak gelir elde etmenizi sağlayan fikirler arayın. Ek gelir, borçtan kurtulmak ve fazladan para bulmak için harika bir yoldur. Ek gelir kaynakları sizin potansiyelinize kalmış bir durumdur.

İş Becerilerini Artırın
Yapabileceğiniz bir diğer önemli şey iş becerilerinizi artırmaktır. Bunu yapmanın bir yolu, iş yerinde rekabet gücünüzü korumak için ihtiyaç duyduğunuz becerilere sahip olduğunuzdan emin olmaktır. Bu, mevcut işvereniniz aracılığıyla ilave sertifikalar veya eğitim almanız anlamına gelebilir. Bu mezniyet derecesi için üniversiteye geri dönülmesi anlamına gelebilir.