Graham Bell Kimdir – Telefonun İcadı

Telefonun mucidi olarak tanınan İskoç doğumlu Amerikalı bilim adamı Alexander Graham Bell (1847-1922), sesi elektrik yoluyla ileten bir makine icat etmeye çalışırken sağır bir okulda çalıştı. Bell’in telefonunun ilk resmi patenti Mart 1876’da verildi, ancak daha sonra kendi patenti sahibi olduğu iddiasıyla yıllarca sürecek yasal zorluklarla karşılaşacak ve böylece tarihin en uzun patent savaşlarından birine kavuştu. Bell, hayatının sonuna kadar bilimsel çalışmalarına devam etti ve uluslar arası araştırma merkezleri kurmak için başarısını ve servetini kullandı.

Alexander Graham Bell, insan sesini bir elektrik akımı vasıtasıyla iletmek için pratik bir cihaz tasarlayan ve patentleyen ilk kişinin ölümsüzlüğüne borçludur. Fakat Bell her zaman kendisini yalnızca “sağır öğretmeni” olarak tanımlar ve bu alandaki katkıları birinci dereceden olmuştur.

İskoçya’da Edinburgh’da dünyaya gelen Bell, Londra Üniversitesi’nde eğitim gördü. Ayrıca büyükbabası Alexander Bell, bir konuşma öğretmeninin altında okudu. Elocution’u öğretti, babasına da bir konuşma öğretmeni yardım etti ve fonetikçü kaydetti ve babasının yöntemlerini kullanarak İngiltere’de sağır için bir okulda ders verdi. 1870’de Bell, ailesi ile birlikte Kanada’ya göç etti.

İki yıl sonra sağırlar için Bostonda bir okul açtı. Ertesi yıl Boston Üniversitesi’nde konuşma ve ses fizyolojisi alanında profesör oldu. Öğretmenlik yaparken, aynı anda birden fazla telgraf mesajı tek bir telefondan ve çeşitli cihazlarla aynı anda sesli dalgaları grafiksel olarak kaydetme araçları da dahil olmak üzere, konuşmaları öğrenmeyi öğrenmeye yarayan bir araçla denedi.

1874 yılında zihninde telefonun temel fikri oluşturuldu. Daha sonra açıkladığına göre, “Bir elektrik akımı, ses üretimi sırasında yoğunluk olarak hava yoğunluğu değiştikçe yoğunlukta değişiklik yapabilirsem konuşmayı telgraf yoluyla iletebilirim” dedi. İki yıl sonra bir patent başvurusunda bulundu, 7 Mart 1876’da verildi. 10 Mart’ta, ilk tutarlı tam cümle  laboratuvarına iletildi.

Telefonla elde edilen servetle Bell, diğer bilim insanlarının kariyerlerine yardım edebildi. Günümüzde önde gelen Amerikan bilimsel dergi olan Science’ın ve National Geographic Society’in finansmanını kurdu ve finansmana yardımcı oldu.

1922’de Cape Breton Adası’ndaki yazlık evinde, Nova Scotia’da öldü.