Gribin belirtileri nelerdir?

Gribe ilişkin yaygın belirtiler şunlardır:

Ateş: Grip neredeyse daima vücut ısınızı yükseltir. Buna ateş denir. Çoğu gribe bağlı ateş, yaklaşık 37 ° C  civarında düşük dereceli bir ateşten 40 ° C kadar değişir. Küçük çocuklar için yetişkinlerden daha yüksek ateşler olması normal olabilir. Çocuğunuzun grip olduğundan şüpheleniyorsanız doktorunuza başvurmanız gerekir.

Yüksek bir sıcaklığa sahip olduğunuzda “ateşli” hissedebilirsiniz. Belirtiler, titreme, terleme veya vücudunuzun yüksek sıcaklığına rağmen üşüme hissine kapılabilirsiniz. Çoğu ateş genellikle bir – dört gün civarında bir haftadan az sürer.

Öksürük: Gribe karşı kuru, sürekli bir öksürük yaygındır. Öksürük  rahatsız edici ve ağrılı olabilir. Aynı zamanda nefes darlığı veya göğüs rahatsızlığı yaşayabilirsiniz. Bir çok gribe bağlı öksürük yaklaşık iki hafta sürebilir.

Kas ağrıları: Gribe bağlı kas ağrıları, eklem ağrıları boynunuz, sırtlarınız, kollarınız ve bacaklarınızda en yaygındır. Genellikle ağır olabilirler, bu da temel görevleri yerine getirmeye çalışırken bile taşınmayı zorlaştırır.

Baş ağrısı: Gribin ilk belirtisi ağır bir baş ağrısı olabilir.

Yorulma: Yorgun hissetmek, gripin en belirgin belirtisidir. Genel olarak iyi hissetmek pek çok şartın işareti olabilir. Bu yorgunluk ve yorgunluk duyguları hızlanarak üstesinden gelinmesi zor olabilir.