Grip Aşısı

Grip, her yıl birçok hastalığa neden olan ciddi bir virüstür. Enfeksiyona yakalanmak için genç olmanız veya bağışıklık sisteminizin bozulması gerekmez. Sağlıklı insanlar gribe yakalanır ve bunları arkadaşlarına ve ailenize yayabilir. Bazı durumlarda, grip ölümcül olabilir. Gribe bağlı ölümler 65 yaş üstü kişilerde en sık görülür.

Gribi önlemenin ve yayılmasını önlemenin en iyi ve en etkili yolu bir aşı elde etmektir. Grip aşısı, enjektabl bir atış olarak mevcuttur. Gribe karşı aşılanan insan sayısı arttıkça, grip daha az yayılabilir.

Grip Aşısı nasıl işliyor?
Bilim adamları, aşı yapmak için, önümüzdeki grip mevsiminde en sık rastlanan araştırmanın önerdiği grip virüsü çeşitlerini seçiyor. Bu çeşitlerle birlikte milyonlarca aşı üretilir ve dağıtılır.

Aşı aldıktan sonra vücudunuz virüs çeşitlerine karşı antikor üretmeye başlar. Bu antikorlar virüse karşı koruma sağlar. Daha sonra grip virüsü ile temasa girerseniz, bir enfeksiyonu önleyebilirsiniz. Virüsün başka bir çeştiyle temasa girdiyseniz hasta olabilirsiniz. Ancak, aşı olduğunuz için semptomlar daha az şiddetlendirecektir.

Gribi Aşısını kim yaptırmalı
Doktorlar, 6 aya kadar olan herkese grip aşısı yaptırmalarını öneriyor.

Bu, özellikle yüksek riskli kategorilerdeki kişiler için geçerlidir:

65 yaş üstü yetişkinler
Hamile kadınlar
5 yaşın altındaki çocuklar
kronik hastalık nedeniyle zayıflamış bağışıklık sistemine sahip insanlar

Çoğu doktor, herkesin grip aşısını Ekim sonuna kadar almasını tavsiye ediyor. Bu şekilde vücudunuz grip mevsimi başlamadan önce doğru antikorları geliştirme zamanı buluyor. Aşıdan sonra grip virüsüne karşı antikor gelişmesi yaklaşık iki hafta alır.

NOT: Grip aşısı olmadan önce doktorunuza başvurunuz ve ondan bilgi alınız.