Güneş Yanığı Nedir?- Tedavisi

Güneş yanığı önemli bir konudur. Güneş kremin doğru kullanılması yanıkları önlemeye yardımcı olacaktır. Güneş ışınlarına karşı güneş kremi efsanelerine karşı gerçekleri bildiğinizden emin olun.

Güneş yanığı, ısı yerine UV ışınlarından kaynaklanır. Güneş yanığı almak için sıcak bir gün olması gerekmez. Bulutlu bir günde, kayak yaparken soğuk, rüzgarlı bir günde veya sahilde parlak, sıcak bir güneş altında bile güneş yanığına maruz kalabilirsiniz.

Güneş yanığı tüm yanıklar gibi cildi tahrip eder ve cildimiz vücudumuzun tuttuğu veya bıraktığı ısıyı kontrol eder. Deri ayrıca sıvıları tutar ve bizi enfeksiyona karşı korur. Derecelik ve boyuta göre diğer yanıklar gibi kategorize edilirler. Güneş kırıcıları nadiren üçüncü dereceden yanıklara dönüşür, ancak hem ilk hem de ikinci derece güneş yanığı yaygındır.

En azından ikinci dereceden derinlemesine ve yeterli boyutta güneş yanığı, ısı nedeniyle oluşan büyük, ciddi yanıklar kadar kritiktir.

Güneş yanığı Nasıl Tedavi Edilir?

İlk yapmanız gereken güneş ile temasınızı kesin. Yanık varsa güneşte kalmak onu daha da kötüleştirecektir.

Bir güneş yanığı ertesi gün daha iyi hale gelmek yerine daha da  kötüleşebilir. Cildinizde kabarcıklar oluşmaya başladıysa en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak tıbbi yardım isteyin.

Yanıklarınız ileri derece değilse acıyı rahatlatmak için soğuk bir duş veya banyo yapabilirsiniz.

İpek veya hafif pamuk gibi bol teniniz ile temas etmeyecek kıyafetler giyin. Daha sert kumaşlar cildi tahriş edecektir.

Ne olursa olsun – yanıklara tereyağı veya yağ yoğurt koymayın!

-Yanıklar şişmeye neden olur. Yüzün ve boynun yanıkları bazen solunum güçlüğüne neden olacak kadar şişebilir.

-Elleri veya ayağı tamamen çevreleyen yanıklar, kan akışının kısıtlandığı kadar şiddetli şişmeye neden olabilir. Şişmiş eller ve ayaklar uyuşuklaşır.

– Çok fazla güneş ateşlenmenize de neden olabilir.

Yukarıdaki durumlarda, hemen 112’yi arayın veya imkanınız var ise hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.