İkili Sistem Nedir? Nasıl Çalışır? Bilgisayar 2’li sistemi

Ne sıklıkla bilgisayar kullanıyorsunuz? Her gün kullandığınız tüm farklı araçlar hakkında düşünürseniz, muhtemelen düşündüğünüzden daha fazla bilgisayar kullandığınızı fark edeceksiniz. Okulda veya evde kullandığınız dizüstü bilgisayar veya masaüstü bilgisayarların ötesinde, hesap makineleri, akıllı telefonlar, tabletler, müzik çalarlar, elektronik okuyucular, dijital video kaydediciler, video oyunları ve diğer her türlü cihazı da kullanabilirsiniz.

Günümüzün teknoloji dolu dünyasında, bilgisayarları kullanmaktan kaçınmak zor. Aslında, Harika Arkadaşların çoğunun bir gün bilgisayarları her zaman kullanmanızı gerektiren işlerde çalışacağına bahse gireriz. Bazılarınız bilgisayar, hatta bilgisayar, yazılım, video oyunları ve akıllı telefon uygulamaları oluşturmak için kod yazabilir!

Temel bilgisayar programlamasını incelediğinizde, temel olarak öğrenen(giriş) veya bilgisayardan çıkan (çıktı) her şey bir dizi 0  ve 1 den oluşmaktadır. Bu, dijital verilerin özüdür ve ikili sisteme dayanır.

Okulda matematik öğrenirken, bir baz-10 sayı sistemi kullanıyorsunuz. Bu, sayı sisteminizin 10 rakamdan oluştuğu anlamına gelir: 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ve 9.

Öte yandan, ikili sistem bir taban-2 sayı sistemidir. Bu sadece iki sayıyı kullanır: 0 ve 1. Bire bir eklediğinizde, bir noktayı iki noktaya sola doğru ikiye hareket ettirin ve oraya bir 0 koyun: 10. Yani, bir üste-10 sistem, 10 eşittir on. Bir taban-2 sisteminde, 10 eşittir iki.

Bildiğiniz baz-10 sistemde, yer değerleri biriyle başlar ve sola hareket ettikçe onlarca, yüzlerce ve binlerce hareket eder. Çünkü sistem 10’luk güçlere dayanır.

Benzer şekilde, bir temel-2 sisteminde, yer değerleri, biriyle başlar ve sola doğru hareket ederken ikiye, dörde ve sekize hareket eder. Çünkü taban-2 sistemi ikisinin yetkilerine dayanıyor. Her bir ikili rakam bir bit olarak bilinir.

İkili sistem şu anda kafa karıştırıcı görünüyorsa endişelenmeyin. Bir süre çalıştıktan sonra anlamak oldukça kolaydır. İlk başta kafa karıştırıcı gibi görünüyor çünkü tüm sayılar sadece 0 ve 1’lerden oluşuyor. Bilinen temel-10 sistemi 1-2-3 kadar kolayken, temel-2 ikili sistemi 1-10-11 kadar kolay.

Bilgisayarların neden ikili sistemi kullandığını merak edebilirsiniz. Bilgisayarlar ve diğer elektronik sistemler, ikili sistemi kullanarak daha hızlı ve daha verimli çalışır, çünkü sistemin yalnızca iki sayının kullanımı bir açma / kapama sistemi ile çoğaltılması kolaydır.

Elektrik, açık veya kapalıdır, bu nedenle cihazlar, ikili bilgileri kolayca işlemek için elektrik devreleri içerisindeki açma / kapama anahtarını kullanabilirler. Örneğin, kapalı 0’a eşit olabilir ve açık 1’e eşit olabilir.

Bir klavyedeki her harf, sayı ve sembol, sekiz bitlik bir ikili sayı ile temsil edilir. Örneğin, A harfi aslında bilgisayarınız ile ilgili olarak 01000001’dir!

İkili sistemin daha iyi anlaşılmasını ve bildiğiniz ondalık sistemle ilişkisini geliştirmenize yardımcı olmak için, ondalık sayılar 1-10’un ikili olarak nasıl göründüğü:

1 = 1
2 = 10
3 = 11
4 = 100
5 = 101
6 = 110
7 = 111
8 = 1000
9 = 1001
10 = 1010