İlk bilgisayar ne zaman icat edildi?

Bilgisayarların birçok farklı sınıflandırması nedeniyle bu sorunun cevabı kolay değildir.

“Bilgisayar” sözcüğü ilk ne zaman kullanıldı?
“Bilgisayar” sözcüğü ilk önce 1613’te kullanıldığı haliyle kaydedildi ve aslında hesaplamaları veya hesaplamaları gerçekleştiren bir insanı tanımlamak için kullanıldı. Bir bilgisayarın tanımı, 19. yüzyılın sonuna kadar endüstriyel devrimin temel amacının hesaplandığı makineleri doğurduğu zamana kadar aynı kaldı.

İlk mekanik bilgisayar veya otomatik bilgi işlem motoru konsepti
1822’de Charles Babbage, ilk otomatik hesaplama makinesi olarak düşünülen Difference Engine’i kavramsallaştırdı ve geliştirmeye başladı. Difüzyon Motoru birkaç sayı seti hesaplama ve sonuçların basılı kopyalarını oluşturma yeteneğine sahipti. Babbage, Ada Lovelace’den Difference Engine’in geliştirilmesiyle ilgili bir takım yardım aldı ve pek çok kişi tarafından çalışmalarının ilk bilgisayar programcısı ve Fark Motoru’yla ilgili notlar alındı. Ne yazık ki, Babbage fonlama nedeniyle bu makinenin tam ölçekli bir işlevsel sürümünü tamamlayamadı. 1991 yılının Haziran ayında Londra Bilim Müzesi, Babbage’nin doğumunun 2. bin yıldönümü için 2 Numaralı Fark Motorunu tamamladı ve daha sonra 2000 yılında baskı mekanizmasını tamamladı.

Analitik Motor 1837’de Charles Babbage ilk genel mekanik bilgisayar olan Analytical Engine’i önerdi. Analitik Motor, bir Aritmetik Mantık Ünitesi (ALU), temel akış kontrolü, zımba kartları (Jakarlı Loom’dan esinlenmiştir) ve entegre bellek içeriyordu. İlk genel amaçlı bilgisayar konseptidir. Maalesef finansman sorunları nedeniyle, Charles Babbage hayatta iken bu bilgisayar hiçbir zaman inşa edilmedi. 1910’da, Charles Babbage’nin en küçük oğlu olan Henry Babbage, bu makinenin bir bölümünü tamamlayabildi ve temel hesaplamalar yapabildi.

İlk programlanabilir bilgisayar
Z1, 1936-1938 yılları arasında anne-babasının oturma odasında Alman Konrad Zuse tarafından yaratılmıştır. İlk elektro-mekanik ikili programlanabilir bilgisayar ve ilk gerçekten işlevsel modern bilgisayar olarak düşünülmüştür.

Modern bilgisayarın ne düşündüğünün ilk kavramları
Turing makinesi ilk olarak Alan Turing tarafından 1936’da önerildi ve bilgisayar ve bilgisayarlar ile ilgili teorilerin temelini oluşturdu. Makine, bir dizi mantıksal talimattan sonra bir kişiyi taklit edecek şekilde sembolleri kaset üzerine bastıran bir cihazdı. Bu temel olmadan, bugün kullandığımız bilgisayarlara sahip olmazdık.

İlk elektrikli programlanabilir bilgisayar
Colossus bilgisayarı Tommy Flowers tarafından geliştirilen ve ilk kez Aralık 1943’te gösterilen ilk elektrikli programlanabilir bilgisayardı. Colossus, İngiliz kod parçalayıcılarının şifrelenmiş Almanca mesajları okumasına yardımcı olmak için oluşturuldu.

İlk dijital bilgisayar
Atanasoff-Berry Computer’ın kısaltılmış hali olan ABC, Profesör John Vincent Atanasoff ve lisansüstü öğrenci Cliff Berry tarafından 1937’de geliştirmeye başladı. Gelişimi 1942 yılına kadar Iowa Devlet Koleji’nde (şu anda Iowa Devlet Üniversitesi’nde) devam etti.

ABC, sayısal hesaplama için ikili matematik ve Boolean mantığı da dahil olmak üzere 300’den fazla vakum tüpü kullanan ve hiçbir CPU’su olmayan (programlanabilen) bir elektrikli bilgisayardı.

ENIAC, Pensilvanya Üniversitesi’nden J. Presper Eckert ve John Mauchly tarafından icat edildi ve 1943 yılında inşasına başladı ve 1946 yılına kadar tamamlanmadı. Yaklaşık 50 ton ağırlığa sahip 1800 vakum tüpü kullandı. Hakim, ABC bilgisayarının ilk dijital bilgisayar olduğuna karar vermesine rağmen, ENIAC’ın tamamen işlevsel olması nedeniyle çoğu insan ilk dijital bilgisayar olduğunu düşünmektedir.

İlk program yüklenen bilgisayar
EDSAC olarak bilinen İngiliz bilgisayarı ilk program kaydedilen elektronik bilgisayar olarak düşünülür. Bilgisayar, ilk hesaplamasını 6 Mayıs 1949’da gerçekleştirdi ve ilk grafik bilgisayar oyununu çalıştıran bilgisayardı.

Aynı dönemde Manchester Mark 1, saklanan programları çalıştıran başka bir bilgisayardı. Manchester Üniversitesi’nde inşa edilen Mark 1 bilgisayarının ilk sürümü Nisan 1949’da faaliyete geçti. Mark 1, aynı yılın 16 ve 17 Haziran tarihlerinde Mersenne asallerini hatasız olarak dokuz saat boyunca aramak için bir program çalıştırdı.

İlk bilgisayar şirketi
İlk bilgisayar firması Electronic Controls Company idi ve 1949’da J. Presper Eckert ve John Mauchly tarafından ENIAC bilgisayarının yaratılmasına yardım eden kişiler tarafından kuruldu. Şirket daha sonra EMCC veya Eckert-Mauchly Computer Corporation’a yeniden adlandırıldı ve UNIVAC adı altında bir dizi ana bilgisayar bilgisayarı yayınladı.

İlk program yüklenen bilgisayar
UNIVAC 1101 İlk önce 1950’de Birleşik Devletler hükümetine teslim edildi, UNIVAC 1101 veya ERA 1101 belleği bir programı depolayan ve çalıştıran ilk bilgisayar olarak kabul edildi.

İlk ticari bilgisayar
1942’de Konrad Zuse daha sonra ilk ticari bilgisayar olan Z4 üzerinde çalışmaya başladı. Bilgisayar, 12 Temmuz 1950’de Zürih İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsünün matematikçi Eduard Stiefel’e satıldı.

IBM’in ilk bilgisayarı
7 Nisan 1953’te IBM, 701’i kamuya açıkladı; İlk ticari bilimsel bilgisayardı.

RAM’li ilk bilgisayar
MIT, 8 Mart 1955’te, manyetik çekirdekli RAM ve gerçek zamanlı grafikler içeren ilk dijital bilgisayar olan devrim niteliğindeki bir bilgisayarı Whirlwind makinasını tanıttı.

İlk Mini Bilgisayar
1960’da Digital Equipment Corporation, birçok PDP bilgisayarının ilkini, PDP-1’i piyasaya sürdü.

İlk Masaüstü Bilgisayar
1964 yılında, ilk masaüstü bilgisayarı olan Programma 101, New York Dünya Fuarı’nda halka tanıtıldı. Pier Giorgio Perotto tarafından icat edildi ve Olivetti tarafından imal edildi. Yaklaşık 44.000 Programm 101 bilgisayarı, her biri 3.200 $ fiyat etiketi ile satıldı.

1968 yılında Hewlett Packard, kitlesel pazarlamacılığa sahip ilk masaüstü bilgisayar olarak kabul edilen HP 9100A ürününü pazarlamaya başladı.

İlk iş istasyonu (workstation)
Her ne kadar satılmasa da, ilk iş istasyonu 1974’te tanıtılan Xerox Alto olarak düşünülür. Bilgisayar, zamanının devrimciydi ve tam işlevli bir bilgisayar, ekran ve fare içeriyordu. Bilgisayar pek çok bilgisayar gibi bugün işletim sistemine arabirim olarak pencereler, menüler ve simgeler kullanıyordu. Bilgisayarın yeteneklerinin birçoğu ilk kez 9 Aralık 1968’de Douglas Engelbart’ın The Mother of All Demos da sergilendi.

İlk Mikro İşlemci
Intel ilk mikroişlemciyi, Intel 4004’ü 15 Kasım 1971’de tanıtmıştır.

İlk Mikro Bilgisayar
Vietnamlı Fransız mühendisi André Truong Trong Thi, Francois Gernelle ile birlikte 1973 yılında Micral bilgisayarını geliştirdi. İlk “mikro bilgisayar” olarak düşünülen ve Intel 8008 işlemciyi kullanan ilk ticari montajsız bilgisayar oldu. Başlangıçta 1,750 dolara satıldı.

İlk Kişisel Bilgisayar – İlk PC
1975 yılında Ed Roberts, Altair 8800’ü tanıttığında “kişisel bilgisayar” terimini yarattı. İlk kişisel bilgisayar birçok kişi tarafından 1971’de 750 dolar olarak tanıtılan KENBAK-1 olarak kabul edildi. Bilgisayar, bir dizi ışık yakıp söndürerek veri girişi ve veri çıkışı için bir dizi anahtar kullandı.

İlk dizüstü bilgisayar veya taşınabilir bilgisayar.
IBM 5100
: IBM 5100, Eylül 1975’te piyasaya çıkan ilk taşınabilir bilgisayardır. Bilgisayarın ağırlığı 55 libre ve beş inç CRT ekran, teyp sürücüsü, 1,9 MHz PALM işlemci ve 64 KB RAM içermektedir. Resimde Scientific America’nın Kasım 1975 sayısından alınmış bir IBM 5100 reklamı yer almaktadır.

Gerçekten ilk taşınabilir bilgisayar veya dizüstü bilgisayar, Nisan 1981’de piyasaya sürülen ve Adam Osborne tarafından geliştirilen Osborne I olarak kabul edilir. Osborne’un ağırlığı 24.5 libre, 5 inç ekran, 64 KB bellek, iki adet 5 1/4 inç disket sürücüsü, CP / M 2.2 işletim sistemini çalıştırdı, bir modem dahil etti ve 1.795 USD maliyeti vardı.

IBM PC Bölümü (PCD) daha sonra 1984 yılında IBM taşınabilir bilgisayarını piyasaya sürdü. İlk taşınabilir bilgisayar 30 libre ağırlığındaydı. Daha sonra 1986 yılında IBM PCD, ilk dizüstü bilgisayarı olan PC Convertible’ı 12 kilo ağırlığında duyurdu. Son olarak, 1994 yılında IBM, entegre bir CD-ROM bulunan ilk dizüstü bilgisayarı IBM ThinkPad 775CD’yi tanıttı.

İlk Bilgisayar , İlk Bilgisayarın İcadı, Bilgisayar Ne Demek