İlk Fermuar – Fermuarı Kim Buldu Nasıl İcad Edildi

Fermuar icat etme kredisi 1891’de Chicago’daki Whitcomb Judson’a gider. 1893 Ağustos’unda bu kilitli dolabın patentini aldı. Judson ayakkabı bağcıklarımı bağlamadan yoruldu ve sonra ayakkabılar için kanca ve göz bağlantı elemanlarını icat etme fikri vardı. 1851 yılında Howe, Otomatik Fermuarlı Giyim Kapanışı adıyla ilk fermuarı yapmış olmasına rağmen, dikiş makinesi icadı ile uğraşmak zorunda kalmasına rağmen, bununla aynı zamanın pazarlanmasına zaman ayıramayacağına inanılıyordu. Judson bir makine mühendisi idi. Bir işadamı ile Judson Lewis Walker bir ortak girişim başlattı ve ayakkabı tutturucu üretmek için “Universal Fastening Company” adlı fermuarların ilk üretim şirketi kurdu. Bağlantı elemanları 1893’te Chicago Dünya Fuarı aracılığıyla halka açıldı. Ürüne verilen yanıt iyi değildi.

1913 yılında İsveçli bir elektrik mühendisi olan Gideon Sandbank, Universal Fastening Company tarafından işe alındı ​​ve fermuarın geliştirilmiş versiyonunu tanıttı. Kanca ve göz metodu yerine daha pratik görünen metal dişler kullanıldı. Bu buluş 1917’de ayrılabilir tutturucular olarak patentlenmiştir.

BF Goodrich Company, ürüne popüler isim fermuarını verdi. Bu süre zarfında fermuar, ayakkabı ve tütün poşetlerinde yerini alabiliyordu. 1930’larda fermuarların düğmelerden daha iyi bir ikame olduğuna ikna olunca fermuarlar moda endüstrisinin ayrılmaz bir parçası haline geldi.