İlk Gelinlik – Gelinliği İlk Kim Buldu

Batı Kültüründe Gelinlik
Aslen orta çağlarda ve hemen sonrasında, düğünler politik nedenlerden ya da aileler ve ülkeler arasındaki stratejik ittifaklar için düzenlenirdi. Kadınlar ailelerinin zenginliğini yansıtmak için kumaşlar ve kürkler giyerdi, bu yüzden ipek ve kadife seçilirdi. Zavallı kadınlar, Pazar günlerinde kiliseye katılmaları için sakladıkları en akıllı kıyafetleri olan “Sunday Best” i giyerlerdi.

Beyaz düğün kıyafetleri giyen ilk kaydedilen gelin, beyaz ipek içinde bir pelerin ile tunik giyen 1406 yılında İngiltere’nin Philippa’sıydı. Pelerin sincap ve ermin kürk ile kesilmişti.

Victoria dönemine kadar beyaz bir gelinlik giyene kadar, pek çok gelin sadece en sevdiği rengi seçerek gelinlik olarak giyerdi.

Kraliçe Victoria 1840 yılında fildişi ipek elbisesiyle evlendi ve bu tarihten sonra moda olmaya başladı.  Her ne kadar inanılan beyazın, insanların bugün inandığı saflığı temsil ettiği olsada aslında serveti göstermek için giyildiği belirtilmelidir.  Bunun nedeni, beyaz çamaşırları temiz tutmak çok zordu. Çünkü o zamanlar çamaşır makinesi yoktu ve beyaz bir elbise özel bir seçenek olarak görülüyordu.

Şimdi beyaz elbiseler Batı kültüründe standarttır ve son yıllarda bir eğilim olmaya başlamış olsa da, beyaz olmayan bir elbise giymek cesur veya sıradışı olarak görülüyor.