IOT – Nesnelerin İnterneti Nedir

Nesnelerin İnterneti (IoT), birbiriyle ilişkili bilgi işlem cihazları, mekanik ve dijital makineler, nesneler, hayvanlar ya da benzersiz tanımlayıcılarla  sağlanan veri ve insandan kanala ihtiyaç duymadan bir ağ üzerinden veri aktarma yeteneğidir. insan veya insandan bilgisayara etkileşim.

Giderek, çeşitli endüstrilerdeki kuruluşlar, daha verimli çalışmak, müşterileri daha iyi müşteri hizmetleri sunmak, karar vermeyi geliştirmek ve işin değerini artırmak için daha iyi anlamak için IoT kullanıyor.

Nesnenin Tarihi

MIT’deki Auto-ID Merkezi’nin kurucu ortağı olan Kevin Ashton, ilk olarak 1999 yılında Procter & Gamble’a (P & G) yaptığı bir sunumda Nesnelerin  Internetinden bahsetti. P & G’nin dikkatine radyo frekansı kimliği (RFID) getirmek istiyor. üst düzey yönetim, Ashton 1999’un havalı yeni trendini birleştirmek için “Nesnelerin İnterneti” adlı sunumunu aradı: internet. MIT profesörü Neil Gershenfeld’in kitabı, Düşünmeye Başladığı Zaman , 1999’da da ortaya çıktığında , kesin terimi kullanmadı, fakat IoT’nin nereye gittiğine dair net bir görüş sağladı.

IoT, kablosuz teknolojilerin, mikro elektromekanik sistemlerin, mikro servislerin ve internetin birleşmesinden doğmuştur . Yakınsama, operasyonel teknoloji (OT) ve bilgi teknolojisi (BT) arasındaki siloları parçalamaya yardımcı oldu. Bu, yapılandırılmamış makine tarafından üretilen verilerin, iyileştirmeleri yönlendirmek için analiz edilmesini sağladı.

Ashton’un şeylerin interneti ilk sözü olmasına rağmen, bağlanan cihazlar fikri, 1970’lerden beri, monikers altında internet ve yaygın bilgi işlem gömülü olmuştur .

Örneğin, ilk internet cihazı, 1980’lerin başında Carnegie Mellon Üniversitesi’nde bir Cola makinesiydi. Web’i kullanarak, programcılar makinenin durumunu kontrol edebilir ve makineyi gezmeye karar vermeleri halinde, onları bekleyen soğuk bir içecek olup olmadığını belirleyebilirler.

IoT, makineden makineye  iletişimden, yani, insan etkileşimi olmadan bir ağ üzerinden birbirine bağlanan makinelerden evrimleşmiştir . M2M, bir aygıtı buluta bağlama, yönetme ve veri toplama anlamına gelir.

Bir sonraki seviyeye M2M almak, IoT veri toplamak ve paylaşmak için insanları, sistemleri ve diğer uygulamaları bağlayan milyarlarca akıllı cihazdan oluşan bir sensör ağıdır. Temel olarak M2M, IoT’yi sağlayan bağlantıyı sunuyor.

Nesnelerin interneti aynı zamanda SCADA’nın (denetleyici kontrol ve veri toplama) doğal bir uzantısı, süreç kontrolü için bir yazılım uygulama programı kategorisi, uzak yerlerden gerçek zamanlı olarak verilerin ekipman ve koşullarını kontrol etmek için toplanmasıdır. SCADA sistemleri, donanım ve yazılım bileşenlerini içerir. Donanım, verileri SCADA yazılımının kurulu olduğu bir bilgisayara toplar ve besler, daha sonra işlenir ve zamanında sunulur. SCADA’nın evrimi, birinci nesil IoT sistemlerine geliştirilen yeni nesil SCADA sistemleridir.

Bununla birlikte, IoT ekosistemi kavramı, kısmen Çin hükümetinin beş yıllık planında stratejik bir önceliğe sahip olacağını belirttiği 2010’un ortalarına kadar gerçekten kendi başına gelmedi.