10 adımda – İş hayatında kalma stratejileri

Ne kurşun atıldı,

ne bomba patlatıldı. 

Bir hapşırıkla ekonomi kağıttan bir ev gibi dağıldı.

Bir çok işletmenin kurtarıcısı internetin varlığı oldu ,

Bu olanak; insanların evde çalışmasına ve video konferans yoluyla iletişim kurmasını sağladı.

Ne yazık ki eğlence, seyahat ve gerçek mekanda faaliyet gösteren işletmeler ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlar inanılmaz darbeler alıyor.

Soru, işinizi ve sahip oldukları her şeyi başarınız için vermiş olan çalışanları nasıl kurtaracağınızdır.

İşte hayatta kalmak ve gelişmek için 10 adım:

Adım 1: Nakit her işte kraldır

Borç ve alacak hesaplarınıza bakın. Otel, bar, restoran gibi paranın telefon ve internetten ziyade elden geldiği işletmeler için harcamalarınıza odaklanın. Önümüzdeki 30 ila 90 gün içinde ne kadar borçlu olduğunuzu görün.

2. Adım: Kısmi ödeme yapmanız gerekip gerekmediğini satıcılara bildirin

Böyle zamanlarda satıcılar dürüstlüğünüzü takdir edecek ve muhtemelen aynı konumda olacaklardır. Satıcıların en çok nefret ettiği şey belirsizliktir.

3. Adım: Tam ve yarı zamanlı personelinize bakın

İşletmede küçülmeye gitmek!

Bazen insanları işten çıkartma doğru bir seçenek olmayabilir 

Birincisi, İşten çıkartılma endişesi çalışanlarda gerginliğe sebep olur. buda üretkenliği etkiler

İkincisi, fırtına geçtiğinde, bıraktığınız insanlar müsait olmayabilir ve yeni insanları eğitmeniz ve onlara güvenmeniz gerekir.

En iyisi %10, %20, %30, %40 ve %50 oranında azaltmanın 30, 60, 90 ve 120 gün boyunca ne yapacağını görmek.

Adım 4: Nasıl hayatta kalacağınıza dair bir taslak plan geliştirin

Bu, çalışanlara bunları nasıl kullanmayı planladığınızı ve varsa kısa vadede ne gibi ücret kesintileri yapmaları gerekebileceğini söylemeyi içerir. Ardından planı yazılı öneriler isteyen tüm çalışanlara, yönetim kuruluna ve danışma kurulu üyelerine gönderin. 

Çalışanlar, bir plan geliştirdiğinizi takdir edecek ve kendilerini etkileyen bir çözüme onları dahil ettiğiniz için daha da fazla takdir görecektir.

Adım 5: Müşterilerinize ulaşın ve onları desteklemek için planınızı paylaşın

Tüm aramaları ve e-postaları olabildiğince çabuk yanıtlayacağınızı ve işlerini takdir ettiğinizi bilmelerini sağlayın.

6. Adım: Yaratıcı gelir çözümleri geliştirin

Bu, bir restoranın e-posta rezervasyon listesini kullanacağı ve müşterilerine, onlar için yemek pişirip teslim edebileceğini bildireceği anlamına gelir. Servis personeli teslimatları işletme üniformalarıyla yapabilir, böylece müşteriler hala sizinle yemek yediklerini hissederler. 

Bir otel, üniversitelere yabancı öğrencilerini çok indirimli bir fiyata barındırabileceklerini bildirebilir. 

Adım 7: İnsanların hala sipariş verdiği bir üreticiyseniz, ancak çalışma ortamının pandemi koşullarına uygun olmaması nedeniyle çalışanlarınızın birbirlerine virüs bulaştırmasından korkuyorsanız, bir vardiyadan iki veya üç vardiyaya geçmeyi düşünün.

İnsanları dağıtın. Tesis ve montaj hattı yöneticilerinizden, virüsle ilgili tipik iş güvenliği ve sağlık sorunlarından taviz vermeden herkesi kullanmak için bir plan hazırlamalarını isteyin.

Adım 8: Bir kredi limitiniz varsa, bankalar kendini koruma moduna girerken, banka kredinizi düşürmeden veya iptal etmeden hemen önce çekin

Banka krediniz varsa, bankanın arka uçta ödeyebileceğiniz faizi biriktirirken 60 ila 90 gün boyunca ödemelerden vazgeçmenize veya muhtemelen amortisman programınızı uzatmanıza izin verip vermeyeceğine bakın, bu da ödemelerinizi düşürür.

9. Adım: Planınız şirket içinde incelendikten sonra, bankanız ve satıcılarınızla paylaşın

Borcunuz olan insanlar bir planınız olduğunu ne kadar çok bilirlerse ve buna nasıl uyduklarını görürlerse, size olan güvenleri o kadar artar ve size daha fazla destek verirler. 

Adım 10: Mevcut tekliflerinizi yeniden değerlendirin ve hangi yeni fırsatların mevcut olduğunu görün

İşinizi de istihdam gereksinimlerinizi tartışılmalı, değerlendirilmeli ve planlanmalısınız.

Son olarak, her iş lideri, çalışanların, müşterilerin ve satıcıların kendilerini güvende hissetmeleri ve iş devam edecek ve yeni fırsatlardan yararlanabilecek bir konumda olması için beklenmedik durumlar için nakit ayırmayı düşünmelidir.