İyi bir baba olmak için neler yapmalısınız?

Çocuk yetiştirmeye yönelik bir çok tavsiye var ve hepsi çelişkilidir. Ne yazık ki, bir alt çizgi, resmi bir rehber, çocukları yetiştirme konusunda mutlak bir otorite yoktur, bu yüzden iyi bir ebeveyn olmanın ve çocukları doğru bir şekilde yetiştirmenin yüzlerce kitabı vardır. Bir kitap bebeğinizin ağlayıp ağlamadığını söylüyor. Başka bir kitap, onu ağlatın diyor.

Peki hangisinin doğru olduğunu nasıl bileceksiniz? Biraz araştırma yapmalı ve kendiniz karar vermelisiniz. Sadece bir kitap okuyorsanız, muhtemelen bu yönteme gidersiniz. Mümkün olduğunca fazla bilgi almak için diğer ebeveynlerle konuşun, kitapları, ebeveynlik dergilerini ve internetten başka makaleleri okuyun, ardından hangisinin sizin için en anlamlı olduğuna karar verin.

1- Harika bir baba olmak için endişelenmeyin. Harika bir baba olmak bebeği doğru tutmak ya da onu nasıl yıkayacağınızla ilgili değildir. İyi bir baba olmak iyi bir koca olmakla başlar. Tüm doğum öncesi sürece dahil olmakla başlar; eğer gerçekten iyi bir baba olmak istiyorsanız, iyi bir eş olduğunuz konusunda emin olun. Çünkü iyi  kocalar iyi baba olurlar.

Bebeğinizin ihtiyacı olan bir şey varsa, oda istikrarlı, sevgi dolu bir ev. Evliliğinizi sağlamlaştırmak için çalışın.

2. Mümkün olan en kısa sürede çocuklu yaşantınıza alışmaya çalışın. Bir çok anne-baba bir bebek sahibi olduklarında çıldırırlar ve evlerini iki yıl boyunca terk etmezler çünkü “bebeğe”  ne olabileceğinden korkarlar. Bu bir bebek – patlayıcı değil. Birkaç hafta sonra, dışarı çıkın ve olabildiğince siz ve eşinizin normal rutinine dönmeye başlayın. Unutmayın – bebekler küçüktür ve şaşırtıcı bir şekilde kolayca seyahat ederler.

Bebeğinizi yanınıza alarak kahvaltı yapın, gezilere çıkın, alışveriş yapın, uçaklarda ve bebeğin gelmeden önce gittiğiniz her yere gitmeye çalışın. Düzenli şeyler yapmaya başladığınızda, her ikinizde çok fazla stres çekecek ve tekrar bir çift gibi hissetmek için zaman harcayacaksınız. Günde 24 saat evine bağlanan iki kişi olmayın.

3. Anneye yalnız başına geçireceği zaman tanıyın. Eğer bir bebeğin hayatında, babanın anne kadar önemli olduğunu söylersek yalan söylemiş olurduk. Bir bebeğin bakımı söz konusu olduğunda ve yeni doğmuş bir bebekle ne yapılacağını içgüdüsel olarak bilen kadınlar köşeye sıkıştılar. Anne olmak baba olmaktan çok daha zor bir iş. Bu yüzden anneye olabildiğince çok mola verdirmeniz çok önemlidir. Kendisi için zamana ihtiyacı var.

Yapabileceğin en iyi şey onun mola almasını sağlamak. Bir süreliğine bebeği seyredin, sonra eşinin arkadaşlarını ziyaret etmesini sağlayın, ya da annesi yakınlarda yaşıyorsa, biraz zaman ayırın ve onu ziyaret edin. Sadece alışveriş merkezine gitmek ya da arkadaşlarıyla bir film izlemek istese bile, bunu yapması için ona zaman kazandırın. Buna ihtiyacı var. Siz de bu sırada  yeni doğan bebeğiniz ile  birlikte harika zaman geçirin. İyi bir baba olmanın önemli bir parçası, iyi  bir koca olmaktır ve iyi  bir eş, eşinin günde 24 saat anne olmaktan çıkmamasını sağlar.

4. Gece beslemeleri için Anne ile birlikte kalkın. Evet bu oldukça zor bir şey, ama yaptığın için çok memnun olacaksın. Yemek söz konusu olduğunda, yeni doğmuş bebekler bir otelin açık büfesinde olduklarını düşünürler ve gece yarısı veya sabaha karşı bile bunu beklerler. Örneğin bebeğiniz ek gıdaya geçti ise eşiniz bebeği severken sizde gidip mamasını hazırlayabilirsiniz. Bu annenin dinlenmesi için de bir fırsat olacaktır.

5. Çocukların aşka ihtiyacı vardır, ancak herhangi bir seviyede “sevgi” kelimesini anlamıyorlar. Bebeğinizi tutmak ve ona “Baba seni seviyor” diye anlatmak oldukça anlamsız.

Ama çocukların ne anlama geldiğini biliyorsunuz – sevgi dolu bir dokunuş. Onlara sarılmak, kucaklama ve onları öpmek onların sevildiğini  hissetmesini sağlayacaktır.  Bir çocuğun her zaman sevildiğini hissetmesi gerekir ve gücünüzün içinde sevildiğini bilmek için garantili bir yol var. Sevildiklerini bilen bir çocuk mutlu bir çocuktur – sizi gördüğünde kollarınıza koşan ve koşan çocuk türüdür.

Çocuğunuzla olan sevgiden asla pişman olmayacaksınız. Bir babanın sevgi dolu dokunuşu inanılmaz derecede güçlüdür; Çocuğunuza her zaman iletilemeyen bir mesaj gönderir.

6. Babanızın size olan sevgisini nasıl gösterdiğini ya da göstermediğine bir bakın. Seni nasıl disiplin altına aldı, seni cesaretlendirdi, eleştirdi ve sana kızdı. Harika bir baban olduysa, şimdi sana gösterdiği her şeyi alma ve iyi bir şekilde kullanıma şansın oldu.

Eğer iyi bir baban olmasaydı, bu senin şansın, çocuğuna kendinden çok daha iyi ve daha duyarlı, ilgili, sevgi dolu bir baba olmandan sana yaptıkları her adaletsizliği telafi etme fırsatındı. . Babanı dünyaya gösterme şansın bu, “Bu iyi bir baba olmanın neye benzediğidir.” Çocuğunuza, sabır, anlayış ve sevgi seviyesi sağlayın.

7. Çocuğunuza küfür edip sakın vurmayın.  Aynı şey karınız için de geçerli. Bir kadına vurmak ya da bir çocuğu istismar etmek için asla bir neden yoktur.  Çocuğunuzu ya da eşinizi bir kez bile incitirseniz harika bir baba olmak imkansızdır. Tüm uğraşlarınızı yıkmış olursunuz.  Sadece sabır, sevgi ve hoşgörü. Unutmayın sizde bir zaman çocuktunuz…

Çocuğunuza asla sözlü olarak zalim olmayın. Ona asla aptal, salak ya da onun diğer çocuklardan daha az zeki olduğunu düşünmesini sağlayan herhangi bir şey söylemeyin.

 

8. Zamanın Keyfini çıkarın. Her şey çok çabuk geçiyor. Çocuklarınızla geçirdiğiniz zaman kesinlikle uçar, bu yüzden zevk almak için zaman ayırın. Onlarla birlikte olmak için işten zaman ayırın. Bir gün onları parka götür. Çocuğunu okuldan al ve onlara bir kova dolusu topla git ya da futbol takımının koçu olmak için gönüllü ol. İnan bana, ölüm döşeğinize sarılmayacaksın, “Keşke ofiste daha fazla zaman geçirirdim.” “Keşke kızımla daha fazla zaman geçirseydim” diyeceksiniz.

9. Çocuklarının en çok babalarından ne istediklerini öğrenin. Ne tür bir işin olduğu, ya da sektörünüzde kaç ödül ya da övgü aldığınız ya da ne dereceye sahip olduğunuz onların umurlarında değil. En çok istedikleri  sensin. Seninle olmak istiyorlar. İlginizi, fikrinizi ve odaklanmanızı istiyorlar – sadece babalarının yanında olmak istiyorlar. “Baba zamanına” ihtiyaçları var ve mümkün olduğunca etrafta seni istiyorlar.

10.Pekala, şimdi ne istediğini biliyorsun, Onlarla geçirdiğiniz her dakika onları mutlu eder. Her hikaye, her kucaklama, her öpücük, onları her disipline ettiğinizde, gözyaşlarını sildiğiniz her seferinde, her filmde patlamış mısır satın aldığınızda, her seferinde daha az şanslı birine şefkat gösterdiğinizde.

Unutmayın, burada küçük bir hayatı yönlendiriyorsunuz, çok küçük bir akıl var ve siz çocuğunuzun kahramanı ve rol modelisiniz.  Sadece ona nasıl yapılması gerektiğini gösterin. Çocuğunuz büyüdükçe, ikinizin ortak yanlarına sahip olduğunda çok şaşıracaksınız. Neden? Çünkü o babasını çok seviyor.  😉