Karındeşen Jack Kimdir ? – Jack the Ripper

En az beş kadının cinayeti işlediği bilinen Karındeşen Jack takma adlı katil en ünlü çözülememiş gizemlerinden biridir

1888 ve 1892 yılları arasında birkaç düzine cinayet spekülatif olarak Karındeşen Jack’e atfedildi, ancak beşi kanonik kabul edildi: Mary Ann Nichols (31 Ağustos’ta bulundu), Annie Chapman (8 Eylül’de bulundu), Elizabeth Stride (30 Eylül’de bulundu), Catherine Eddowes ( 30 Eylül’de bulundu) ve Mary Jane Kelly (9 Kasım’da bulundu). Karındeşen Jack’in kurbanlarından biri hariç hepsi sokakta müşteri talep ederken öldürüldü. Her seferinde kurbanın boğazı kesildi ve ceset genellikle katilin insan anatomisi hakkında en azından biraz bilgi sahibi olduğunu gösterecek şekilde kesildi.. Bir keresinde, bir cinayet kurbanından alınmış olabilecek bir insan böbreğinin yarısı polise postayla gönderildi. Yetkililer ayrıca kendisine Karındeşen Jack diyen ve katil olduğunu iddia eden bir kişiden bir dizi alay notu aldı. Katili tespit etmek ve tuzağa düşürmek için yorucu ve bazen merak uyandıran çabalar gösterildi, ama sonuç alınamadı. Katilin tutuklanamaması üzerine büyük bir halk tepkisi, kısa süre sonra istifa eden içişleri bakanı ve Londra polis komiseri aleyhinde yükseldi.

Dava, kısmen, bilinen seri cinayet vakalarının bugün olduğundan çok daha nadir görülmesi nedeniyle popüler hayal gücünü elinde tuttu . Jack the Ripper, çok sayıda edebi ve dramatik eser için temalar sağlamıştır. Belki de en dikkate değer olan korku romanıydıLodger tarafından (1913) Marie Adelaide Lowndes’in dahil olmak üzere sayısız filme de ilham kaynağı,Alfred Hitchcock ‘ın Lodger: Londra Fog Öyküsü (1927). Davayla ilgili 100’den fazla kitap yayınlandı, bunların birçoğu katilin gerçek kimliği ve suçları çevreleyen koşullar hakkında varsayımlar sunuyor – cinayetlerin gizli veya masonik bir komplonun parçası olduğu ve polisin örtbas ettiği de dahil. üst düzey suçlular için, hatta belki de kraliyet ailesinin üyeleri. Bu komplo teorisi çalışmalarından en iyi bilineni Alan Moore ve Eddie Campbell’in ödüllü çizgi romanı From Hell (1991–96), daha sonra bir filme uyarlandı (2001). Ancak bu kitapların birçoğu sahtekarlık iddialarına ve belgelere dayanmaktadır. En çok alıntı yapılan şüphelilerÇılgın olduğu söylenen ve son cinayetlerin ardından ortadan kaybolan ve daha sonra ölü bulunan ameliyatla ilgilenen avukat ve öğretmen Montague Druitt ;Cinayet eğilimleri nedeniyle bir akıl hastanesine yerleştirilen bir Rus suçlu ve doktor olan Michael Ostrog; vePolonyalı bir Yahudi ve kadınlara (özellikle fahişelere) karşı büyük bir düşmanlığı olduğu bilinen ve son cinayetten birkaç ay sonra bir akıl hastanesinde hastaneye kaldırılan Whitechapel sakini Aaron Kosminski. Ressam gibi dönemin önemli LondralılarıWalter Sickert ve doktorSir William Gull da bu tür spekülasyonların konusu olmuştur. Cinayet mekanları , Londra’da korkunç bir turizm endüstrisinin merkezi haline geldi .

Karındeşen Jack Kimdi?
Karındeşen Jack bir İngiliz seri katiliydi. Ağustos ve Kasım 1888 arasında, Londra’nın East End bölgesindeki Whitechapel semtinde veya yakınlarında en az beş kadını – hepsi fahişe – öldürdü. Karındeşen Jack hiçbir zaman teşhis edilmedi veya tutuklanmadı. Bugün cinayet mekanları, Londra’daki korkunç bir turizm endüstrisinin mekanı.

Karındeşen Jack’in kimliği biliniyor mu?
Karındeşen Jack, kimliği bilinmediği için kısmen ünlüdür. Yıllardır insanlar onun kimliği hakkında spekülasyon yapıyorlar. Yaygın olarak anılan şüpheliler arasında ameliyatla ilgilenen bir avukat ve öğretmen olan Montague Druitt; Bir Rus suçlu ve doktor olan Michael Ostrog; ve Whitechapel’de yaşayan Polonyalı bir göçmen olan Aaron Kosminski.

Karındeşen Jack’in kurbanları kimlerdi?
Karındeşen Jack’in beş kanonik kurbanı Mary Ann Nichols (31 Ağustos 1888’de bulundu), Annie Chapman (8 Eylül 1888’de bulundu), Elizabeth Stride (30 Eylül 1888’de bulundu), Catherine Eddowes (30 Eylül 1888’de bulundu) ve Mary Jane Kelly (9 Kasım 1888’de bulundu). Tüm kurbanlar fahişeydi. Tüm cesetleri parçalanmıştı.

Karındeşen Jack cinayetleri nerede işledi?
Karındeşen Jack, Londra’nın East End’in Whitechapel bölgesinde veya yakınında en az beş cinayet işledi .

Karındeşen Jack’in işlediği cinayetler hakkında benzersiz olan neydi?
Karındeşen Jack’in kurbanlarının tamamı fahişeydi ve biri dışında hepsi sokakta müşteri çağırırken öldürüldü. Her seferinde kurbanın boğazı kesildi ve bedeni, katilin en azından insan anatomisi hakkında biraz bilgisi olduğunu gösterecek şekilde kesildi.