Kawasaki hastalığı nedir?

Kawasaki hastalığı , kan damarlarını etkileyen nadir bir çocukluk hastalığıdır . Belirtiler birkaç gün için şiddetli olabilir ve ebeveynler için korkutucu görünebilir. Fakat çoğu çocuk normal faaliyetlerine döner.

Kawasaki hastalığı zarar verebilecek koroner arterler taşımak, kan için kalp kası. Tedavi gören çocukların çoğu, uzun vadeli sorunlar olmadan hastalığa yakalanır. Doktorunuz çocuğunuzu, tedaviden birkaç hafta ila birkaç ay sonra kalp problemleri için izleyecektir .

Hastalık, 1 ila 2 yaş arasındaki çocuklarda görülür ve 8 yaşından büyük çocuklarda daha az görülür. Çocuktan çocuğa yayılmaz (bulaşıcı değildir).

Kawasaki hastalığının nedeni nedir?
Uzmanlar hastalığın nedeninin ne olduğunu bilmiyorlar. Hastalık en geç kışın ve erken ilkbaharda olur.

Semptomlar neler?
Kawasaki hastalığının belirtileri şunları içerir:
-En az 5 gün süren bir ateş .
-Kırmızı gözler .
-Vücut döküntüsü .
-Şişmiş, kırmızı, kırık dudaklar ve dil .
-Şişkin, kırmızı ayaklar ve eller.
-Boynunda şişmiş lenf düğümleri .

Çocuğunuz Kawasaki hastalığının belirtileri varsa hemen tıbbi yardım alın . Erken tanı ve tedavi genellikle gelecekteki kalp problemlerini önleyebilir.

Kawasaki hastalığı nasıl teşhis edilir?
Kawasaki hastalığı teşhis etmek zor olabilir, çünkü bunun için bir test yoktur. Bunların her ikisi de doğruysa, doktorunuz Kawasaki hastalığını teşhis edebilir:

Çocuğunuzun ateşi en az 5 gün sürüyor.
Çocuğunuz yukarıda listelenen diğer beş belirtiden birkaçına sahiptir.
Çocuğunuzun ayrıca rutin laboratuvar testleri de olabilir. Ve doktor kalp sorunlarını kontrol etmek için bir EKG talep edebilir .

Çocuğunuz iyileştikten sonra kalp sorunlarını izlemek için kontrollere ihtiyaç duyacaktır.

Nasıl tedavi edilir?
Kawasaki hastalığının tedavisi hastanede yapılabilir.

İmmünoglobulin ( IVIG ) tıbbı. Kan damarlarının iltihaplanmasını azaltmak için damar yoluyla (damardan veya damardan) verilir .
Ağrı ve ateş için aspirin ve kan pıhtısı riskini azaltmak .
Aspirin tedavisi genellikle evde devam eder. Çocuğunuz aspirin kullanırken su çiçeği veya gribe ( grip ) maruz kalırsa veya gelişirse , hemen doktorunuzla konuşun. Doktorunuza danışmadan kesinlikle aspirin vermeyin.

Çocuğunuz yorgun ve telaşlı olabilir ve cildi bir ay kadar kuru olabilir. Çocuğunuzun aşırı yorulmasına izin vermeyin. Ve parmak ve ayak parmaklarını nemli tutmaya yardımcı olmak için cilt losyonunu kullanın.

Hastalık kalp sorunlarına neden oluyorsa, çocuğunuzun daha fazla muamele ve takip testlerine ihtiyacı olabilir.

Kawasaki hastalığı ne kadar ciddi?
Çocuğunuzun tamamen iyi hissetmesi birkaç hafta sürebilir. Ancak Kawasaki hastalığı olan çoğu çocuk daha iyi hale gelir ve uzun süreli sorun yaşamaz. Erken tedavi önemlidir, çünkü hastalığı kısaltır ve kalp problemlerinin olasılığını düşürür. İzleme testleri, hastanızın ve doktorunuzun hastalığın kalp sorunlarına neden olmadığından emin olmanıza yardımcı olabilir.

Bazı çocuklar koroner arterlere zarar verebilir . Bir arter çok büyür ve bir anevrizma oluşturabilir . Veya arterler daralabilir veya kan pıhtısı riskine girebilir. Koroner arterlere zarar veren bir çocuk, genç bir yetişkin olarak kalp krizi geçirme olasılığı daha yüksek olabilir . Çocuğunuz etkileniyorsa, ne için dikkat etmeniz gerektiğini ve bakıma ne zaman başvurulacağını bilin.
Kaynak: https://www.webmd.com/children/tc/kawasaki-disease-topic-overview#1