Kefir Nedir? Kefirin Faydaları Nelerdir? Kefir Nasıl yapılır?

Yararlı bağırsak bakterileri içeren bir süt / yoğurt ürünü. Yoğurdundan daha sıvıdır ayran kıvamındadır.

Kefir yararlı bağırsak bakterisine sahip Ne Demektir?
Bağırsağınızda herhangi bir noktada iyi ve kötü bakteri vardır. Yoğurt ve kefir hepsi iyi bakteriler içeririr. Bununla birlikte, vücut bakterilerin bağırsaklardan geçtiği, sindirim sisteminin temiz tutulduğu ve dost bakterilere gıda sağladığı kefirdeki bakteriler aslında bağırsak yolunda kolonileşir. Bu onlarla yaşamak ve büyümek anlamına gelir; tahrip edici patojenik mayaların vücuda hakim olmasını, kontrol edilmesini ve yok edilmesini sağlar.
KEFIR NASIL YAPILIR?
Her sütten yapılabilir: inek, keçi, koyun, hindistancevizi, pirinç veya soya. Mayalara ve kazein (sut proteinleri) ve kompleks şekerlerle birlikte dağılan bakterilerin kombinasyonu olan tanecikler, fermente etmek için süte ilave edilir. Bu kültürlü ürünü yaratmak için canlı organizmalar gerekir. Bundan sonra, kefir tüketiminden önce tanecikler bir süzgeçle çıkarılır.

Netür Kefir Almalıyım?
Tam yağlı bir kefir almak en iyisidir. Ancak bazen tam yağ bulmak zordur. Tek içeriği, pastörize edilmiş kültürlü süt, laktaz enzimi ve A vitamini olmalıdır. Düz sürümü satın alarak, kendi meyve, bal veya akçaağaç şurubu ekleyerek şekerinizi kontrol edebiliyoruz. Genellikle keçi sütü kefiri daha sağlıklıdır.
Kefir’i nasıl kullanırım?
Tıpkı normal yoğurt/ayran gibi tüketebilirsiniz. Taze meyve ile karıştırıp tüketebilirsiniz.
*Feragat:
Hafif laktoz içerdiği için laktoza duyarlı bünyelerin tüketmemesi daha sağlıklı olacaktır. Çünkü faydalı maya ve bakterilerin bolluğu laktoz sindirimine yardımcı olan bir enzim olan laktaz sağlar.