Klimanın İcadı

İlk Klima

1901’de Cornell Üniversitesi’nden Elektrik Mühendisliği Yüksek Lisansı’nı kazandıktan bir yıl sonra, Willis Haviland Carrier (1876-1950) dünyanın ilk modern klimasını geliştirdi ve patenti aldı. Carrier’ın klima icadı evde rahatlık sağlamakla kalmayıp aynı zamanda sanayide ve bilimde (birçok kimyasalın ve farmasötik ürünlerin üretimi için olduğu gibi) ve hatta müzelerde güzel sanatların korunması için sanatsal olarak – birçok koşulda gerekli kontrol koşullarına izin verdi.

Carrier’ın icadından önce, soğutma sistemleri sadece ayrıntılı havalandırma yöntemleri idi (bazı ilerlemeler yapılmış olsa da – örneğin Lewis Latimer, 1886’da). Ancak Carrier, “Hava İşlemden Arındırma Aparatı” ile havanın temizliği ve dolaşımının yanı sıra hem sıcaklığı hem de nemi kontrol etmek için mekanik bir araç yarattı. Carrier’ın kliması, düşük basınçlı bir santrifüj sistemi kullanarak havayı bir filtrenin içinden alıp havayı, kararlı, toksik olmayan bir soğutucu içeren bobinler üzerinden geçirir. Soğutulmuş ve nemden arındırılmış hava, yaşayan ya da çalışma alanına yönlendirilirken makinelerin motorunda dolaşan sıcak hava açık havada havalandırılmıştır. Carrier’ın buluşunun altında yatan teknoloji bugünkü “Rasyonel Psikometrik Formüller” dir.

Carrier, kuramlarını ve ürünlerini rafine etmeye devam etti ve birkaç patent daha aldı. 1915 yılında 35.000 $ ‘lık sermayeyle bugün dünyanın en büyük iklim kontrol cihazları üreticisi olan Carrier Engineering Corporation’ı kurdu. Carrier’in kliması, çok pratik bir düzeyde günlük hayatınızda hayal etmemizin zor olduğu bir buluştur.