MS-Dos Nedir

Microsoft Disk Operating System (Microsoft Disk İşletim Sistemi)in kısaltması olan MS-DOS, IBM uyumlu bilgisayarlar için oluşturulan 86-DOS’dan türetilen grafiksel olmayan bir komut satırı işletim sistemidir. MS-DOS ilk olarak Tim Paterson tarafından yazıldı ve Ağustos 1981’de Microsoft tarafından tanıtıldı ve MS-DOS 6.22 yayınlandığında son olarak güncellendi. MS-DOS, kullanıcının Windows’daki gibi bir GUI yerine bir komut satırından bilgisayarlarında gezinme, açma ve başka şekilde dosyalar üzerinde işlem yapmasına izin verir.

Bugün, MS-DOS artık kullanılmıyor; Bununla birlikte, daha yaygın olarak Windows komut satırı olarak bilinen komut kabuğu birçok kullanıcı tarafından hala kullanılmaktadır.

Bilgisayar kullanıcılarının çoğu, yalnızca Microsoft Windows’un fareyi kullanarak gezinme yöntemini biliyorlar. Windows’un aksine, MS-DOS bir komut satırıdır ve MS-DOS komutlarını kullanarak gezinmektedir. Örneğin, Windows’daki bir klasördeki tüm dosyaları görmek isterseniz, klasörü Windows Gezgini’nde açmak için klasörü çift tıklatırsınız. MS-DOS’ta, aynı klasörü görüntülemek için cd komutunu kullanarak klasöre gider ve dir komutunu kullanarak bu klasördeki dosyaları listelelersiniz.