Birikim Yapmanın Yolları

Birçok kişi birikim fikrinden kaçınır. Masraflarınızı takip etmek çok zor bir iş. Harcamalarınızı  sınırlandırmak sizi kısıtlıyor olabilir. Birikimi kolaylaştırmanın yollarını bulmanız gerekecek. Harcama aşamalarınızı ayarlarken ve harcamalarınızı azalttığınızda birikim yapmaya başladığınız  ilk iki veya üç ayı en zor olan zamanıdır.

Sizin için iyi çalışacak harcama yazılımını veya harcama uygulamasını bulun. Bir harcama yazılımı sizin için harcama kalemlerinizi ayarlıyor.  Ay sonunda elinizde kalan nakit parayı gösteriyor.

Her gün bütçenizi kontrol etmek için zaman ayırın. Bunu yaparsanız, ay içinde nakadar harcadığınız, ay sonunda cebinizde kalacak olan parayı bulmanız ve yapacağınız birikimleri daha gerçekçi yapma imkanı bulursunuz. Bu, hata yapmanıza veya hesabınızın yanlış çıkmasına engel olabilir.

Harcama kalemlerinizden tasarruf etme yolları bulmaya çalışın. Günlük harcamalarınızda ne kadar çok tasarruf  edebilirseniz, bütçenize uymanız  o kadar kolay olur. Kampanyaları takip ederek alacağınız ürün ucuzladığında alışveriş yapmak bütçenize oldukça yarar sağlayacaktır. Ancak ucuz bulduğunuz ama ihtiyacınız olmayan bir şeyi almanız aynı şekilde bütçe açığı vermenizi sağlayacaktır.

Mümkün olduğunca otomatik ödeme planı yapmaya çalışın. Fatura ödemeleri bankanıza ait otomatik ödeme talimatı ile yapabilirsiniz. Hem bu sayede bankaların sizden kesmiş oldukları yıllık işlem ücretlerinden de kurtulmuş olacaksınız. Tabi bunun için önce bankanızla görüşün ve bu ücreti almayacağı yönünde onlardan teyit alın.