Öfke Kontrolü

Sizi neyin kızdırdığını listelemeye kalksak eminiz ki bir çok madde sayabilirsiniz. Aslında bizi neyin kızıştığını merak ettiniz mi?

Psikologlar öfkenin üç nedeni olduğunu keşfettiler:
1- Arzularımız, hedeflerimiz veya beklentilerimiz karşılanmadı.
2- Tehdit altında hissetmeniz
3- Diğer duyguları gizlemeye çalışmanız (özellikle erkekler üzüntü ve korku gibi hassas duyguları örtbas etmek için öfke içinde hareket ederler).

Kombine olarak, bu üç sebep öfkeyi tetikleyen ana nedenidir. Öfkemizi ve başkalarını anlamaya çalışırken bunu anlamak çok yardımcı olur. Tek yapmanız gereken, “Bu senaryolardan biri mi gerçekleşti?” Diye soruyorsunuz. Cevabınızı sunduktan sonra, sorunu çözmek daha kolaylaşıyor.

Öfke Düşüncenize Nasıl Katlanır?
Kızgın hissederken olan ilk şeylerden biri , kavga veya kaçma tepkisine girmenizdir. Çatışma yapmayan biri iseniz veya iş yerinde olmak, öfkenizi rahatça hissettiremediğiniz bir konumdaysanız, içgüdüsü sorununuzun kaynağından uzak durmanızı söyleyecektir.

Aksi halde, kavga tepkisine gireceksiniz. Sesi yükseltiyorsunuz, suçlamalarda bulunuyorsunuz, savunmacı olabiliyorsunuz ve negatif beden dili gösteriyorsunuz. Bu davranışlar zararlı ve mantıksızdır, ancak yine de bunları yaparız çünkü kızgın olduğumuzda, risk ve tehlike algısı azalır.

Araştırmalar gösteriyor ki, kızgın olduğumuz zaman, eylemlerimizin sonuçlarını tam olarak görebilme yeteneğini kaybediyoruz. Bu bize normalde sakin olduğumuz zamanlarda davranmamıza neden oluyor. Açıkçası, öfkeli eylemlerin koşulları, sıklığı ve ciddiyeti, nasıl tepki vermeniz gerektiği konusunda rol oynar; ancak daha hafif argümanlar söz konusu olduğunda, bağışlama uygularsanız ilişkileriniz daha iyi olur.

Öfke zaman zaman ortaya çıkınca ve nispeten kontrol edildiğinde, genelde kalıcı etkileri yoktur. Bununla birlikte, psikologlar hızlı bir şekilde öfkeli güçlü A Tipi kişiliklerin ve uzun süreli sağlık sonuçlarının şiddetli olduğunu keşfettiler. Öfkeye bağlı olarak kalp atış hızı ve kan basıncında sürekli artışlar kalp rahatsızlığı ve diğer kardiyovasküler sorunlara yol açabilir.

Öfkenin Şaşırtıcı Faydaları
Öfkenin sadece korkunç bir duygu olduğunu düşünmeye eğilimliyiz. Başkalarını korkutur, ilişkileri incitir ve itibarlarına zarar verir. Öte yandan, sosyal psikologlar, öfkenin üç önemli faydası olduğunu keşfettiler ki, bunu başarının en büyük itici güçlerinden biri haline getirdi.

1 Bize Ödüller Üzerine Daha Çok Odaklanmamızı Sağlıyor
Bir şey istediğimiz gibi gitmediğinde kızarız. Ve bu his, hak ettiğimizi hissettiğimiz bir iş olsun, isterse bir argüman kazanmanın memnuniyeti olsun, ne için çabalıyorsak arzumuzu güçlendiriyor. Psikolog Simon Laham, öfkenin olumsuzlukların üstesinden gelmenin kritik bir parçası olmasının nedeninin bu olduğunu söylüyor. Kızgın olduğunuzda hiçbir şey doğru gitmediğinden ve dünyanın sana karşı olduğu gibi hissettiğinizde, öfke herkesi yanlış olduğunu kanıtlamanıza yönlendiren yakıttır. İnsanların yanlış onların rahatsız edici kullanıcıları kanıtlamak için bu kadar motive hissediyorum sebebi budur.

2 Kızgın olduğumuzda, daha iyimseriz
Çelişkili gibi geliyor, ancak öfkeli olmak bize geleceği daha olumlu düşündürüyor . Bunun nedeni, biz kızgın olduğumuz zaman kontrolümüzde olduğumuzu hissediyor olmamızdır. Araştırmacılar , insanları korkunç ve öfkeli duruma sokup hedeflere ulaşma konusunda onlara sorular sordu. Kızgın katılımcılar başarısızlık ihtimaline karşı geri çekilirken, öfkeli katılımcılar meydan okumayı ele aldılar, çünkü ödülün nasıl elde edileceğine odaklandılar.

3 Yaratıcılığı Arttırıyor
Güçlü bir görev üzerinde çalışmak için enerji yatırımı yapın. Çalışmalar, kızgın olduğunuzda, artan enerji düzeyleri yaşadığınızı ve düşünce sürecinizin daha esnek hale geldiğini ve nötr durumda olabildiğinizden daha orijinal fikirler üretmenize izin verdiğini gösteriyor.