Ripple Nedir? Ripple Hakkında Bilmeniz Gerekenler

1. Ripple Nedir?
Ripple, bir dijital para biriminin (XRP) ve bu para biriminin içinde aktarılan bir açık ödeme ağının adıdır. Dağıtılmış, açık kaynak kodlu, beta halindeki bir ödeme sistemidir. Web sitesine göre ripple sisteminin amacı, insanların finansal ağların “duvarlarla kaplı bahçelerinden” – yani kredi kartları, bankalar, ücretler ile erişimi kısıtlayan PayPal ve diğer kurumlardan – “para birimi alış veriş ücretlerinden” ve işlem gecikmelerinden  kurtulmalarını sağlamaktır.

2. Ripple Amacı Nedir?
Ripple’nin arkasındaki şirket olan OpenCoin’e göre , para birimi paranın serbestçe akmasını sağlamaya ihtiyaç duyuyor. “Kısa bir para öyküsü taşınabilirliği ve bankaların ve diğer kurumların işlem ücretleri ve işlem gecikmeleri ile fon transferini engellemesinde ki hayal kırıklığına işaret ediyor. Ripple’in amacı, “bitcoin” tarafından kurulan ademi merkeziyetçi dijital para birimi yaklaşımını inşa etmek ve “diğer bütün bilgi formları için internetin ne yaptıklarını para için yapmak” dır.

Ripple ile işlem yapmak için şimdi kayıt olun.

3.Ripple, internet gibi nasıl çalışır?
Ripple’in baş şifrelemesi uzmanı David Schwartz şöyle açıklıyor:

“Her sağlayıcı kendi sistemini müşterileri için kurdu ve eğer insanlar farklı sistemler kullanıyorlarsa, birbirleriyle kolayca etkileşim kuramıyorlardı. Ripple, farklı ödeme sistemlerini bir araya getirmek için tasarlandı.

Schwartz, “büyük şirketler, diğer insanlara ait paranın akışı üzerindeki kontrollerini, bilgi akışı üzerindeki kontrolünü kaybettikleri gibi kaybederler” şeklinde görme ihtimalini de öngörüyor.

4. Ripple’in arkasında kim var?
Ripple protokolünü oluşturan şirket OpenCoin, CEO Chris Larsen ve CTO Jed McCaleb tarafından ortaklaşa kuruldu. McCaleb, Mt.’den gelen, dijital para birimine dayanıyor. Şu anda dünyanın bitcoin ticaretinin çoğunluğunu ele alan Gox. Larsen, daha önce çevrimiçi finansal kuruluş E-LOAN’ın kurucularından ve kurucularından. Ripple ekibindeki diğer geliştiricilerin de bitcoin arka planı var.

5. Ripple Bitcoin gibi mi?
Birçok bakımdan evet. Bitcoin gibi, Ripple’in XRP birimi, matematik formüllerine dayanan sayısal bir para birimi biçimindedir ve sonuç olarak maden alabilen sınırlı sayıda birim içermektedir. Her iki para birimi, müdahale eden bir üçüncü tarafa ihtiyaç duymadan hesaptan hesaba (kişiden kişiye) aktarılabilir. Ve her ikisi de taklit paraların olasılığına karşı dijital güvenlik sağlar.

6. Ripple’nin Bitcoin’e Rakip mi?
Ripple, Bitcoin’e sahip bir rakiple değil, tamamlayıcı olarak kendini konumlandırır. Aslında,  bitcoin için Ripple adanmış bir sayfaya sahiptir.

Ripple ağı, dolar, euro, pound, yen veya Bitcoin cinsinden olursa olsun herhangi bir para biriminin kesintisiz aktarılmasına izin vermek için tasarlanmıştır.

Riplle protokolü konusunda üst düzey bir geliştirici olan Stephen Thomas, “Ripple, Bitcoin kullanıcıları için çok daha fazla ağ geçidi ve bitcoin ana akım finans dünyasıyla buluşturmanın daha kolay yollarını açılacaktır” diyor.

7.Ripple, bitcoin kullanıcılarına nasıl fayda sağlayabilir?
Bitcoin’e diğer para birimleri kullananlara bağlanmak için daha fazla yol sunmanın yanı sıra, Ripple, hızlı işlemler ve artan istikrar vaat ediyor. Dağıtılmış bir ağ olan Ripple, işlem veritabanını yönetmek ve güvenliğini sağlamak için tek bir şirkete bağımlı değildir. Sonuç olarak, blok teyitleri için bekleme yapılmaz ve işlem onayları ağ boyunca çabucak gidebilir.

Peer-to-peer kullanmanın diğer bir avantajı, merkezi bir hedef veya sistemdeki başarısızlık noktasının bulunmamasıdır.

8. Kaç Ripple var olacak?
Şirket 100 milyar Ripple yaratmayı planlıyor. Şirketin diğer yarısını elinde tutmayı planlayan şirketin yarısı dolaşım için serbest bırakılacak.

9. Ripple neden “serbest” olarak tanımlanmaktadır?
Ripple, PayPal, bankalar ve kredi kartları gibi işlem ücretleri toplamaz. Bununla birlikte, her bir işlemden “dalgalanmanın küçük bir kısmı (yüzdelik 1 / 1000’in eşdeğeri)” alır. Bu miktar tutulmaktansa yok edilir. İndirgeme, bir kerede milyonlarca işlem yapmaya çalışan herhangi bir kişi tarafından sistemin sızdırılmasına karşı korunması anlamına geliyor.

10. Ripple değeri ne kadardır?
Bitcoin Charts’a göre, dalgalanmalar 17 Mayıs 2013’te 1 ABD Doları (ABD) başına 115 civarında işlem görüyordu. (Nisan başında, fiyat yaklaşık 1, 000 dolardı, bu nedenle para birimi değer kazandı.)

Bulut Madenciliği ile ilgili yazıyı okudunuz mu?