Sigara ve Bütçeniz

Sigara içiyorsanız kuşkusuz sigaranızın sağlığınız üzerindeki zararlı etkilerinin (kalp hastalığı, akciğer kanseri vb kanser türleri) bilincindesinizdir.

Ve sigaranın sağlığınıza zarar vermesi dışında, cüzdanınız üzerinde de olumsuz etkileri bulunuyor.
Tek bir sigara paketi için 10 lira gibi bir para vermek bütçeniz açısından zararsız görünebilir, ancak bu alışkanlığın uzun vadede sürdürülmesinin maliyeti azımsanmayacak derecede yüksektir.
Sigara İçmek İçin Ne Kadar Çalışıyorsunuz?
Bir paket sigara fiyatı ortalama 10TL , yani günlük bir alışkanlık ayda 300 TL ve yılda 3600 TL yapıyor. On yıl sigara içmek 36.000 TL ye denk geliyor. Belki de yılın 1 ayını sadece sigara için çalışıyor olabilirsiniz.

Elektronik sigara kullanmanın sigara içmekten daha az pahalı olduğu öne sürülüyor. Ancak bundada elektronik sigara maliyetini ve alacağınız sıvısını hesapladığınızda hiçte azımsanmayacak rakamlar ödediğinizi aklınızdan çıkarmayın.

Sigaranın maliyetini bir perspektif içine koymak için, başka bir pahalı alışkanlığa göz atalım. Araştırmalar, içki içmek için harcanan paranın ortalama hane halkı bazında gelirinizin yüzde 1’i veya yılda 2.000 TL olduğunu gösteriyor. Yani, bir günde bir paket sigara içmek, içki içmenin maliyetinin 0,33 mal oluyor.

Sigarayı güçlü bir alışkanlık haline getirirken, neyi feda ettiğinizi düşünün. Sigaraya ayırdığınız para tasarruf ederek, çocuklarınız ek ders ücretlerini finanse edebilir, bireysel emeklilik sistemine ek katkıda bulunabilir veya yaz tatili için kaynak oluşturabilirsiniz.

Sigaranın günlük alışkanlığın ortalama yıllık maliyetine geri dönersek, her yıl 3600 TL’ye sigara içmek yerine yatırım yapmayı tercih ettiyseniz, yıllık piyasa getirisi %5 olan ortalama bir yatırım aracına yatırmış olsaydınız Minimum 180 TL gibi bir kazancınız olacaktı.

Sigara alışverişinde bulunduğunuz her seferinde, geleceğinize geleceğinize yatırım yapmak ya da sağlığınıza zarar veren bir alışkanlık arasında karar vermeniz gerekecek.