Sigarayı Bırakmanız için Yöntemler

Sigarayı bırakmaya hazır mısın? Her sigara içicisinin bırakmak için kendi kişisel motivasyonu vardır. İşte bazı ortak nedenler. Sizin için en önemli olanı düşünün.

Sağlığınız
Sigarayı bırakmak sigara içen kişinin hayatının uzunluğunu ve kalitesini artırmak için alabileceği en önemli adımdır. Sigarayı bırakır bırakmaz vücudunuz sigaranın neden olduğu hasarı onarmaya başlar. Elbette, hayatın erken dönemlerinde ayrılmak en iyisi, ancak geçte olsa sigarayı bırakan birisinin sağlığı sürekli içen kişiye göre daha mükemmel olacaktır.

Cüzdanınız
Sigara içmek pahalıdır. Bazı sigara fiyatları 10 TL nin üzerindedir ve fiyatlar yükselmeye devam eder. Bir paketin bedeli 10 TL bile olsa yılda 3.600 TL sigara masrafı demektir. Buda neredeyse 2 asgari ücret maaşına denk gelmektedir.

Rahatınız
Sigara bir güçlüktür. Barlar, lokantalar ve diğer halka açık yerlerde sigara içmek devlet tarafından yasaklanmıştır. Bir sigara içmek için günde birçok kez dışarı çıkmaktan bıktın mı? Soğukta ve yağmur altında çektiğin o eziyete gerçekten değer mi? Sigara içmek istediğinde değil de ihtiyacın olduğunda dışarı çıkmayı seçebilirsen daha kolay olmaz mı?

Arkadaşlarınız ve Aileniz
Sigara dumanı, yalnızca sigara içenleri değil, dumanına marız kalan herkese zarar verir. İster genç, ister yaşlı birisi olun sigaranın dumanı tehlikelidir ve sizi hasta yapabilir. Sigara içen ailelerde  yaşayan çocuklar daha fazla göğüs, soğuk algınlığı ve kulak enfeksiyonu görürken, sigara içen annelerin bebeleri erken doğum, düşük doğum ağırlığı ve ani bebek ölümü sendromu (SIDS) riski artar.

Hem siz hem de hayatınızdaki insanlar sigarayı bıraktıklarında daha kolay nefes alacaklardır. Sigarayı bırakanlar kıyafet ve saçlarında duman kokusu taşımazlar ve evleri sigara gibi kokmaz. Daha iyi nefes alma, evinizde daha iyi uyku anlamına gelebilir: Sadece sigara içenler daha çok horlama eğilimi göstermezler. Hayat, çok fazla içki içmeyen biri gibi daha iyi olur! Sigara, tadı duygunuza müdahale ettiğinden, terk ettiğinizde yemeklerin tatları daha iyi gelecektir. Koku duyunuz da gelişir, bu nedenle çiçekler veya taze kesilmiş çimlerin kokusunu almaya hazır olun. Bir sigara özlemine gerek kalmadan uzun bir film ya da bir uçak uçuşuyla geçirebilirsiniz. Ayrıldıktan sonra birkaç hafta içinde sigara içen kişinin öksürüğü kaybolacak ve daha fazla enerjiniz olacak.