Sizi İyi Bir Anne Yapan Özellikler

Bugün anneler arasında bir rekabet var. Buda onların kötü birer ebeveynmiş gibi hissettiriyor. Bütün ebeveynler çocukları için en iyisini yapmak ister, ancak diğer ebeveynlerle sürekli olarak rekabet etmek bu işi zorlaştırır. Aslında, temellere odaklanmak için zaman ayırırsanız iyi bir anne olmak çok basit olabilir. Aşağıda iyi bir annenin bazı ortak özelliklerini veriyoruz. Daha iyi ebeveynlik becerileriniz olması için bu ipuçlarından bir şeyler öğrenebileceğinizi umuyoruz.

İyi Bir Anne Ne yapar?
Destekleyici Olun
Çocuğunuzun hayallerini takip etmesine ve cesaretlenmesine yardım edin. Bu, çocuğunuzun sizden farklı düşünebileceğini ve kendi kararlarını vermelerine izin verebileceğinizi anlamasıyla başlar. Çocuğunuz ne yediği, sevdiği müzikleri dinlemesi, gideceği kursları seçmesi, ne giyeceği gibi kararlar kendilerini ifade etmesinin yollarını bulmasını sağlar.

Sabırlı Olun
Bir anne olmanın zor olduğu zamanlar vardır, ama sabırlı olmaya çalışmak önemlidir. Sakin kalmak ve durumu açıklamak, çocuğunuza neden bir şey yapmasını istemediğinizi anlatmak ve bunları öfkenizi kaybetmekten anlatmak çok etkili olabilir.

Çocuğunuzun İlgi Alanlarını Öğrenin
Çocuğunuzun ilgi alanını öğrenmek, daha destekleyici olmanıza yardımcı olacaktır. Soru sormaktan ve saldırgan olmadığı sürece teşvik etmekten korkmayın.  Bazen, niçin üzüldüklerini söylemek için onları zorlamaktan ziyade, bir problemleri olduğunda çocuğunuzun size gelmesine izin vermek en iyisidir.

Kural Koymak
Çocuğunuz gençken sınırları ve kuralları belirlemezseniz, etrafta olmadığınızda ne yapacağınızı belirlemek yeteneklerini sınırlar. Çocuğunuzun nerede olduğunu, kiminle olduğunu ve uyguladığınız kuralların uygulanmaya devam etmesini sağlamak için ne yaptığını her zaman bilmelisiniz. Çocuğunuzun kendisi için kurallar oluşturması ve yönetmesi için teşvik edin. Onu yönetmeye çalışmayın.

Tutarlı Olun
Kurallarınızı sık sık uygularsanız veya sürekli olarak ayarladığınız kuralları değiştiriyorsanız, bu durum kafa karıştırıcı olabilir. Bu nedenle çocuğunuz yanlış davranıyorsa, sadece kendinizi suçlanırsınız. Rutininizde tutarlılık yaratmaya çalışın ve çocuğunuzun anlayabileceği tartışmasız standartlar belirleyin. Çocuğunuz, taleplerinizin nereden geldiğini anlarsa, size meydan okumayı daha az zorlaştıracak ve onlarda daha kolay adapte olmaya başlayacaktır.

Bebeğinize Saygı Duyun
İyi bir anne ne yapar? Saygıyı kazanmanın en iyi yolu saygı göstermektir. Çocuğunuza başka birine vereceğiniz aynı saygıyı verin. Kibarca konuşun ve fikirlerini onurlandırın, nazikçe davranın. Durumları sürekli bir savaşa dönüştürmemeye çalışın. Örneğin, çocuğunuz yemek seçiyorsa, savaşmaya başlamak için masaya gelmeyin. Bunun yerine, abur cubur gibi eşyaları evden çıkarın ve onları yediğiniz aynı yiyecekleri yemeye teşvik edin.

Özür Dilemekten Korkmayın
Bir hata yaptığınızı kabul etmek zor olabilir ama özür dilemek yerine kızgın ve savunmacı olmak çocuğunuz için kötü bir örnek teşkil ediyor. Bunun yapılmasının hata yapmanın ve bunun gerçekleşmesi durumunda özür dilemenin önemli olduğunu öğrenmeleri gerekiyor. Sakinleşmeye çalışın ve çocuğunuza neyi yanlış yaptığınızı ve niçin gerçekleştiğinden dolayı özür dilemeyi deneyin. Bu, görüşmenin geri kalanı için bir geçiş açacaktır.

Mükemmel Olmaya Çalışmayın
Mükemmellik için çabalamak, yaşamın kaçınılmaz öngörülemezliğiyle uğraşmayı zorlaştıracaktır. Çocuğunuzun tam kontrolünde kalmaya çalışmak da boğucu olabilir. Mükemmel olmaya çalışmak yerine, hayatın getirdiği her şeyle baş etmeyi öğrenmek önemlidir. Bazen evinizin dağınık olacağını ve yemek yapmak için zamanınızın olmayacağını kabul edin.

Çocuğunuzu Dinleyin
Çocuklarınızdan daha fazla şey bilmeniz ve bu sayede zayıf dinleme ile sonuçlanabileceğini düşünmek kolay olabilir. Birçok durumda çocuklar size problemlerle gelecektir ve hemen çözüm önermek istiyoruz, ancak bazen sadece arkana yaslanıp dinlemeniz en iyisidir. Bu, çocuğunuza destek sağlar ve onu anlamaya çalıştığınızı bilir.

Çocuklarınızın Özgürlüğünü Geliştirin
Çocuğunuzun yardımına sürekli olarak koşmak işleri kendi başlarına yapmayı öğrenme yeteneklerini ortadan kaldırır. Çocuğunuzu kendileri için harekete teşvik etmek, onlar için bir görev yapmaktan çok daha faydalıdır. Rehberlik yapın ve çocuklarınızı neler yapabileceğini görmek için sürekli olarak zorlayın. Çocuğunuz bir görevi başarıyla gerçekleştirdiğinde, onlara daha fazla bağımsızlığı teşvik edecek bir başarı hissi verecektir.

Ceza Vermek Yerine Rehberlik Edin
Çocuklar etraftakileri mutlu etmeyi amaçlamaktadır, bu nedenle sürekli disiplini ve eleştiriyi sunmak çocuklar için duygusal olarak çok zor olabilir. Sevecen bir örnek olsa da, cezadan ziyade davranışı yeniden yönlendirmeye odaklanmak, empati sunarken sınırlar oluşturmanıza yardımcı olabilir.