Soğuk algınlığı ile grip arasında fark nedir?

İl önce soğuk algınlığı ve grip çok benzer gözükebilir. Bunlar gerçekten solunum yolu hastalıklarıdır ve benzer belirtilere neden olabilirler. Bununla birlikte, farklı virüsler bu iki koşula neden olur ve belirtileriniz ikisini birden ayırmanıza yardımcı olur.

Hem soğuk algınlığı hem de grip birkaç ortak belirtiyi paylaşıyor. Her iki hastalığa sahip kişiler genellikle aşağıdaki belirtileri yaşar:

  • burun akması veya tıkanması
  • hapşırma
  • vücut ağrıları
  • genel yorgunluk.

Kural olarak, grip belirtileri soğuk semptomlardan daha şiddetlidir.

İkisi arasındaki farklardan bir diğeri de ne kadar ciddi oldukları. Soğuk algınlığı nadiren ek sağlık koşullarına veya problemlere neden olur. Ancak grip, sinüs ve kulak enfeksiyonlarına, pnömoniye ve sepsise yol açabilir.

Semptomlarınızın soğuktan mı gribten mi gelip gelmediğini belirlemek için doktorunuzu görmeniz gerekir. Doktorunuz semptomlarınızın arkasında ne olduğunu belirlemenize yardımcı olabilecek testler yapacaktır.

Doktorunuz soğuk algınlığı teşhis ederse, muhtemelen virüsün seyrini kontrol altına almasına kadar belirtilerinizi tedavi etmeniz yeterlidir. Bu tedaviler, reçetesiz satılan soğuk algınlığı ilaçlarını, sulu kalmaları ve bol dinlenmesini içerebilir.

Grip rahatsızlığınız varsa, virüsün erken döneminde doktorunuzun önereceği ilacı almanızın yararı olabilir. Dinlenme ve istirahat, gribe maruz kalan kişiler için çok faydalıdır.