Süt sağlığa yararlı mıdır?

 

Süt ve süt ürünleri kaynakları arasında inekler, koyunlar, develer, keçiler ve diğerleri bulunur. “Süt alternatifleri”, soya sütü, badem sütü, keten sütü, hindistan cevizi sütü ve kenevir sütü içerir.

Bu makale inek sütüne odaklanacaktır.

Süt hakkında hızlı gerçekler

Süt, önemli bir D vitamini, potasyum ve kalsiyum kaynağıdır.
Kemikler, beyin ve kalp için olası sağlık yararları sunar.
Bununla birlikte, süt, laktoza alerjileri ve intoleransları şiddetlendirebilir.
Bir süt alerjisi şiddetinden kaynaklanan anafilaktik şok ölümcül olabilir.
Süt ve süt ürünleri çeşitleri

Proteini yüksek, yağ oranı düşük ve gereksiz katkı maddelerinden arındırılmış pastörize süt, birçok insan için sağlıklı olabilir. Gazlı içecekler kadar şeker içeren aromalı sütler için aynı şeyi söylemek mümkün değil.

Süt’ün Besin içeriği

Sütün besinsel dökümü yağ içeriğine bağlıdır.

244 gramlık (g) bir fincan tam yağlı süt% 3,25 oranında yağ ve ilave D vitamini içerir:

149 kalori
8 g yağ
12.32 gr şeker
7.69 gr protein
276 miligram (mg) kalsiyum
205 mg fosfor
322 mg potasyum
D vitamini 124 IU
Ekstra vitamin A ve D içeren 245 g bardak yağsız süt veya yağsız süt:

83 kalori
0,2 g yağ
8.26 g protein
12.47 g şeker
299 g kalsiyum
247 mg fosfor
382 mg potasyum
D vitamini 115 IU
Süt ayrıca kolin, magnezyum, A vitamini, riboflavin, B6 vitamini ve B12 vitamini sağlar.

Kalsiyum

Kalsiyum vücutta birçok fonksiyona sahiptir. Temel görevi sağlıklı kemikler ve dişler geliştirmektir.

Ayrıca kan pıhtılaşması ve yara iyileşmesi, kalp atışı da dahil olmak üzere normal kan basıncını ve kas kasılmalarını korumak için de önemlidir. Bazı kanser türlerinin riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Emilimi iyileştirmek için kalsiyum açısından zengin besinleri D vitamini kaynağı ile eşleştirmeye çalışmak önemlidir.

Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH), 18 yaşın üzerindeki bireyler için günde 1000 mg kalsiyum önermektedir. İngiliz uzmanlar günde 700 mg kalsiyum tavsiye ediyorlar.

Kolin
Kolin, “vitamin-B benzeri faktör” olarak bilinir. Uyku, kas hareketi, öğrenme ve hafıza ile yardımcı olan önemli bir besindir.

Kolin’in faydaları;

Hücresel zarların yapısının korunması
Sinir uyarılarının iletimi
Yağ emmesi
Kronik inflamasyonun azaltılması

Potasyum
Yüksek potasyum alımları, inme, kalp hastalığı, yüksek tansiyon, kas kütlesi kaybına karşı koruma, kemik mineral yoğunluğunun korunması ve böbrek taşlarının oluşumunda azalma ile ilişkilidir.

Yüksek bir potasyum diyeti, tüm nedenlerden dolayı ölme riskiyle yüzde 20 daha az ilişkilidir.

Tüm yetişkinler için önerilen günlük potasyum alımı günde 4.700 mg’dır, ancak Amerikalıların yüzde 2’sinden daha azının bu ihtiyacı karşıladığı tahmin edilmektedir.

D vitamini
D vitamini, kemiklerin oluşumu, büyümesi ve onarımı için önemlidir. Aynı zamanda kalsiyum emilimi ve bağışıklık fonksiyonunda da rol oynar.

Eksiklik osteoporoz, depresyon, kronik yorgunluk, kas ağrısı, PMS, hipertansiyon ve meme ve kolon kanseri ile ilişkilendirilmiştir.

Sağlık yararları
Sütün içindeki besin maddeleri vücuda çeşitli şekillerde fayda sağlayabilir.

Kemik sağlığı

Süt kemikler için iyi olabilir, çünkü D vitamini ve kalsiyum sağlar. Bunun, yoğurt gibi süt ve süt ürünlerinin, osteoporozun önlenmesine yardımcı olarak faydalı olduğu düşünülmüştür.

Bununla birlikte, Harvard araştırması, süt ürünlerinden bile yüksek kalsiyum alımının daha düşük kırık veya osteoporoz riskiyle ilişkili olmadığını ortaya koymaktadır.

Aslında, en düşük kalsiyum alımı olan ülkelerde, Japonya, Hindistan ve Peru gibi günde 300 mg civarı kemik kırıkları ABD’de olduğundan daha düşüktür.

Kemik sağlığını geliştirmeye yönelik diğer stratejiler arasında düzenli fiziksel aktivite ve güç antrenmanı, sigaradan kaçınmak ve sodyumda düşük ve potasyumda yüksek bir diyet yemek yer alır.

Beyin Sağlığı

Kansas Üniversitesi’nden araştırmacılar, daha fazla süt ürünü tüketen yaşlı yetişkinlerin beyindeki güçlü bir antioksidan olan daha yüksek miktarda glutatyona sahip olduklarını bulmuşlardır.

Üç günlük porsiyon süt ve süt ürünleri tüketenler, yarım porsiyondan daha az olan yetişkinlere kıyasla yaklaşık yüzde 30 daha yüksek antioksidan seviyelere sahipti.

Daha fazla araştırma ile, bu çalışma süt tüketiminin yeni bir faydasını önerebilir.

Kan basıncı ve kalp sağlığı

Sütün yüksek potasyum seviyeleri kalbi korumaya yardımcı olabilir.

AHA’ya göre, daha yüksek bir potasyum alımı ve daha düşük bir sodyum alımı, kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak için önemlidir.

Bir çalışmada, günde 4.069 mg potasyum tüketenlerin, günde yaklaşık 1000 mg potasyum tüketenlere göre iskemik kalp hastalığından yüzde 49 daha düşük ölüm riski vardı.

Ispanak ve lahana gibi yapraklı yeşillikler de turunçgiller, muzlar, domatesler ve kuru erik ile birlikte iyi bir potasyum kaynağıdır.

Bununla birlikte, tam yağlı süt ürünleri alımının çok yüksek olması da ateroskleroz ve kalp hastalıkları riskini artırabilir.

Depresyon

Yeterli D vitamini seviyeleri, iştah ve uyku ile ilişkili bir hormon olan serotonin üretimini destekler.

Vitamin D eksikliği erişkinlerde depresyon ile ilişkili bulunmuştur.

Süt D vitamini sağlar ve iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Sütün içindeki kalsiyum, vücudun D vitamini emmesine yardımcı olur.

Kas yapısı ve kilo kaybı

Süt, yağsız kas kütlesini korumak veya arttırmak için gerekli olan yüksek kaliteli bir proteinin doğal bir kaynağıdır.

Sağlıklı bir kas miktarı metabolizmayı destekler ve kilo kaybına ve kilo bakımına katkıda bulunur.

Yüksek proteinli bir diyet daha fazla kas kütlesi ve kilo kaybına yol açıyor gibi görünmektedir, ancak uzun vadeli faydaları doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Fazla protein asit üretimini artırabilir ve asitleri nötralize etmek için kemikten daha fazla kalsiyum kullanabilir. Bu kemik sağlığına zararlı olabilir.

Hemşirelerin Sağlık Araştırması’ndan yapılan araştırmalar, 95 gram protein tüketen kadınların günde 68 gram ılımlı protein alımını yapan kadınlara göre daha yüksek bir kırığa sahip olduklarını göstermiştir.

Riskler

Bazı insanlar vegan diyetini, paleo diyetini takip etmek veya akne ve diğer durumları azaltmaya çalışmak için süt ürünlerini tüketmemeyi tercih ederler.

Bazıları, insanların sütten sonra süt içmeye devam eden tek tür olduğunu ve süt tüketiminin doğal olmadığını belirtmektedir.

Bazı insanlar sütten kaçınırlar, çünkü alerjik bir reaksiyonu tetikler, ya da laktoz intolerankeor duyarlılığına sahiptirler.

Alerjiler, hoşgörüsüzlük ve duyarlılık

Laktoz intoleransı süt içtikten sonra gastrointestinal sıkıntıya yol açabilir.

Laktoz intoleransı , bir kişinin uygun sindirim için sütte bulunan şekeri parçalamak için gereken enzime yeterince sahip olmadığı zaman olur.

Bu insanlar için süt ve süt ürünleri tüketmek şişkinlik veya ishale yol açabilir.

Laktoz içermeyen süt, laktoz sindirimine yardımcı olmak için enzimler eklenir. Bu, bu semptomları hafifletebilir veya ortadan kaldırabilir.

Laktoz intoleransı seviyeleri bireyler arasında değişir.

Bir kişi, yoğurt ve sert peynirler gibi düşük seviyelerde laktoz içeren ürünleri tolere edebilir. Bir başkası, kahvelerinde az miktarda sütü dahi tolere edemeyebilir .

Süt alerjisi laktoz intoleransından farklıdır. Bu, vücudun bağışıklık sisteminin immünoglobulin E (IgE) gibi alerjik antikorlar ürettiği anormal bir immünolojik reaksiyona karşılık gelir.

Semptomlar şunları içerir:

  • kusma ve ishal ile gastrointestinal sıkıntı
  • astım
  • egzama
  • kanama
  • zatürree

Şiddetli bir reaksiyon ölümcül olabilecek ani anafilaktik şoku tetikleyebilir.

Süt alerjisi olanlar, tereyağı, peynir altı suyu, süt, yoğurt ve peynir dahil olmak üzere herhangi bir biçimde süt ve süt ürünlerinden kesinlikle kaçınmalıdır.

Sütün içindeki bir protein olan kazein duyarlılığı , alerjiden ve laktoz intoleransından farklıdır. Sinüs tıkanıklığı, akne işaret fişekleri, deri döküntüsü ve migren gibi belirtiler üreterek vücuttaki iltihapları tetikleyebilir.

Birçok insan, olumsuz bir reaksiyon yaşamadan süt ürünlerini tüketebilir.

Bu süt grubundan semptomlara neden olabileceğinden şüphelenen bir kişi diyetisyenden bir beslenme diyetine rehberlik etmesini veya gıda duyarlılığı testini önermesini isteyebilir.

Bu, sütsüz bir diyetin uygun olup olmadığını belirlemeye yardımcı olabilir.

Kaynak: https://www.quora.com/Is-milk-good-or-bad-for-health