Uzay Araştırmaları Tarihinde Unutulmaz Zamanlar

İnsanlar, bu tür başarıların ilk kez gerçekleştirilmesinden bu yana, nispeten kısa sürede uzay uçuşunda ve uzay keşiflerinde büyük adımlar attı. Uzay hakkında bilinmeyenler ve uzay uçuşu tarihindeki en önemli ve unutulmaz anlardan bazılarını keşfediyoruz

Uzaydaki İlk Uydu

4 Ekim 1957’de Sputnik 1, uzay çağını başlatan insan tarafından fırlatılan ilk uydu oldu. Britannica’nın havacılık endüstrisi makalesine göre:
1957’de Sputnik’in piyasaya sürülmesi, yalnızca yeni bir alanda Sovyet teknik liderliğini değil, aynı zamanda Sovyet büyük füze geliştirme ve üretiminin kapasitesi ve kapsamını da işaret ediyordu. Bu liderlik insanlı uzay uçuşu çağında da varlığını sürdürdü ve teknolojiye minimalist ama sofistike bir yaklaşım kullanarak uzay araçları ve uzay istasyonlarının öncü çağında da devam etti.

Uzaydaki İlk Adam

12 Nisan 1961’de, Vostok 1 uzay aracındaki kozmonot Yury A. Gagarin, uzaydaki ilk insan oldu. Moskova saatiyle 09: 07’de kalkışla başlayan yolculuk, Dünya çevresinde 1 saat 29 dakika süren bir yörüngeyi gerektirdi ve Dünya’ya sağ salim dönüşüyle ​​Sovyetler Birliği’nde saat 10: 55’te sona erdi. Aynı zamanda Gagarin’e dünya çapında hemen ün kazandırdı.

Ay’a İniş

20 Temmuz 1969’da Ay’a ilk insanları indirme hedefine ulaşan Apollo 11 uzay uçuşu, 20. yüzyıl uzay araştırmalarında tartışmasız en önemli olaylardan biriydi. Uzay aracının uçuşu, inişi ve Dünya’ya dönüşü, dünya çapında yüz milyonlarca insan tarafından televizyonda izlendi. Britannica’nın Apollo 11 komutanı Neil Armstrong hakkındaki biyografisinin anlattığı gibi:

16 Temmuz 1969’da Armstrong, Edwin E. Aldrin, Jr. ve Michael Collins ile birlikte Apollo 11 aracıyla Ay’a doğru fırladı. Dört gün sonra, ABD Doğu Yaz Saati (EDT) 16:17, EagleArmstrong tarafından manuel olarak yönlendirilen ay iniş modülü, Sükunet Denizi’nin (Mare Tranquillitatis) güneybatı kenarına yakın bir düzlüğe indi. 20 Temmuz 1969’da öğleden sonra saat 22: 56’da Armstrong, Kartal’dan Ay’ın tozlu yüzeyine adım attı: “Bu [bir] insan için küçük bir adım, insanlık için büyük bir adım.” (O anın heyecanı içinde Armstrong, hazırladığı ifadede “a” harfini atladı.) Armstrong ve Aldrin modülden iki saatten fazla ayrıldılar ve bilimsel aletler kullandılar, yüzey örnekleri topladılar ve çok sayıda fotoğraf çektiler.

Hubble Uzay Teleskobu’nun piyasaya sürülmesi

25 Nisan 1990’da Edwin Powell Hubble’ın adını taşıyan Hubble Uzay Teleskobu, Discovery uzay mekiği mürettebatı tarafından yörüngeye yerleştirildi . Büyük yansıtıcı teleskop, şimdiye kadar Dünya’nın yörüngesinde dönen en gelişmiş optik gözlemeviydi ve topladığı fotoğraflar nihayetinde astronomi alanında devrim yarattı.

İlk Özel Uzay Gemisinin Uçuşu

21 Haziran 2004 tarihinde, Amerikan uçak tasarımcısı Burt Rutan (Britannica’s SpaceShipOne makalesinin yazarı) tarafından 1982 yılında kurulan ve Scaled Composites of Mojave, California olarak bilinen bir havacılık geliştirme şirketi tarafından tasarlanan ve geliştirilen SpaceShipOne, ilk özel insanlı alan oldu uzayın sınırlarını geçecek araç. Araç, uzayın kenarını başarıyla geçerek ilk ticari astronot-pilot olan Güney Afrika doğumlu Amerikalı test pilotu Mike Melvill tarafından uçuruldu.